Toksyczna chmura nad Europą. GIOŚ uspokaja
Chmura dwutlenku siarki z wulkanu na Islandii przechodzi nad Europą. Problemy są przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przekazał, czy w Polsce mamy się czego obawiać.
22 sierpnia na Islandii doszło do kolejnej erupcji wulkanu nieopodal miasta Grindavik. Trzeba było ewakuować część mieszkańców.
W wyniku erupcji utworzyła się chmura dwutlenku siarki, która zaczęła przemieszczać się nad Europą. W weekend pojawiła się nad Wielką Brytanią - Met Office ostrzegało przed niebezpieczeństwem w szczególności w Londynie, Norwich i Hull.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosjanie atakują medyków na froncie. "To jest konflikt bezwzględny"
GIOŚ: prognozy nie wskazują na zagrożenie dla zdrowia
Jak alarmują meteorolodzy, gaz może powodować ból gardła, kaszel i trudności w oddychaniu. Poza tym, ze względu na to, że jest wysoko w atmosferze, nie powinien poważnie zagrażać zdrowiu.
Czy chmura będzie zagrażać w Polsce? Choć na wysokości 1500 m n.p.g. zauważalne są podwyższone stężenia zanieczyszczeń, to nic nie wskazuje, by niebezpieczeństwo było zauważalne w strefie oddychania ludzi.
"Prognozy CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) nie wskazują na wystąpienie wysokich, zagrażających zdrowiu stężeń dwutlenku siarki przy powierzchni gruntu, w strefie oddychania ludzi. Prognozowane stężenia tego zanieczyszczenia na obszarze Polski przy powierzchni gruntu zawierają się w zakresie 0 - 2 µg/m3, lokalnie mogą być wyższe w zakresie 2 - 5 µg/m3 (wartości mieszczące się w kategorii 'bardzo dobry' polskiego indeksu jakości powietrza dla SO2)" - przekazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
"Wyniki pomiarów stężeń dwutlenku siarki na stacjach monitoringu jakości powietrza GIOŚ, monitorujące jakość powietrza w strefie oddychania, na wysokości ok. 1,5-4 m nad poziomem gruntu, potwierdzają dane pochodzące z prognoz. Aktualnie (dane z godz. 12:00 26 sierpnia) wyniki pomiarów w północno-zachodniej Polsce, na kierunku napływu smugi, wskazują na niskie stężenia dwutlenku siarki, mieszczące się w kategorii 'bardzo dobry' polskiego indeksu jakości powietrza dla SO2" - napisano w komunikacie.
Także w kolejnych dniach, według prognoz, toksyczna chmura nie powinna zagrażać osobom w Polsce.
Czytaj więcej: