Trwa ładowanie...
d4j38d8

"To wielki sukces Polski". Resort Zbigniewa Ziobry święci triumf

Rada Unii Europejskiej przyjęła poprawkę, dzięki której dziecko odebrane rodzicom na terenie UE będzie trafiało do rodziny zastępczej tożsamej kulturowo, religijnie i językowo. - To wielki sukces Polski. Walczyliśmy o to dwa lata - komentuje wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Share
Przyjęcie zmian Michał Wójcik potwierdził na Twitterze
Przyjęcie zmian Michał Wójcik potwierdził na TwitterzeŹródło: PAP, Fot: Piotr Nowak
d4j38d8

Jak podano w komunikacie Rady, cytowanym przez PAP, przyjęta poprawka ma m.in. usprawnić funkcjonowanie przepisów o ochronie dziecka w transgranicznych sporach o odpowiedzialność rodzicielską, np. związanych z pieczą nad dzieckiem, prawem do osobistej styczności z dzieckiem czy uprowadzeniem dziecka.

- Przez dwa lata negocjowaliśmy kwestię dotyczącą tożsamości dzieci, rozumianej jako prawo do własnej kultury, tradycji języka i religii. Udało się. To jest wielki sukces Polski - oświadczył Wójcik. Zauważył przy tym, że prawo unijne jeszcze nigdy nie regulowało kwestii tożsamościowych.

W ocenie wiceministra, nowelizacja rozporządzenia umożliwi skuteczniejszą ochronę praw dziecka. - Jeśli dziecko będące np. chrześcijaninem trafi do rodziny muzułmańskiej, będzie to złamanie praw tego dziecka i postanowień znowelizowanego rozporządzenia. Jeśli jakieś państwo będzie łamało ten przepis, to będzie można w końcu skutecznie egzekwować prawa dziecka. Ochrona jest tu bardzo daleko idąca - zaznaczył.

d4j38d8

Przyjęcie zmian Wójcik potwierdził na Twitterze.

Nowe prawo ma wejść w życie za trzy lata.

Przeczytaj również: Niespodziewany zwrot. Zbigniew Ziobro wycofuje się z pozwu

d4j38d8

Zobacz także: Ostra wymiana zdań w studio. Minister wyciągnął wykres

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4j38d8

Podziel się opinią

Share
d4j38d8
d4j38d8
Więcej tematów