Trwa ładowanie...
d4wzyxz

"To wielki sukces Polski". Resort Zbigniewa Ziobry święci triumf

Rada Unii Europejskiej przyjęła poprawkę, dzięki której dziecko odebrane rodzicom na terenie UE będzie trafiało do rodziny zastępczej tożsamej kulturowo, religijnie i językowo. - To wielki sukces Polski. Walczyliśmy o to dwa lata - komentuje wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przyjęcie zmian Michał Wójcik potwierdził na Twitterze
Przyjęcie zmian Michał Wójcik potwierdził na Twitterze (PAP, Fot: Piotr Nowak)
d4wzyxz

Jak podano w komunikacie Rady, cytowanym przez PAP, przyjęta poprawka ma m.in. usprawnić funkcjonowanie przepisów o ochronie dziecka w transgranicznych sporach o odpowiedzialność rodzicielską, np. związanych z pieczą nad dzieckiem, prawem do osobistej styczności z dzieckiem czy uprowadzeniem dziecka.

- Przez dwa lata negocjowaliśmy kwestię dotyczącą tożsamości dzieci, rozumianej jako prawo do własnej kultury, tradycji języka i religii. Udało się. To jest wielki sukces Polski - oświadczył Wójcik. Zauważył przy tym, że prawo unijne jeszcze nigdy nie regulowało kwestii tożsamościowych.

W ocenie wiceministra, nowelizacja rozporządzenia umożliwi skuteczniejszą ochronę praw dziecka. - Jeśli dziecko będące np. chrześcijaninem trafi do rodziny muzułmańskiej, będzie to złamanie praw tego dziecka i postanowień znowelizowanego rozporządzenia. Jeśli jakieś państwo będzie łamało ten przepis, to będzie można w końcu skutecznie egzekwować prawa dziecka. Ochrona jest tu bardzo daleko idąca - zaznaczył.

d4wzyxz

Przyjęcie zmian Wójcik potwierdził na Twitterze.

Nowe prawo ma wejść w życie za trzy lata.

Przeczytaj również: Niespodziewany zwrot. Zbigniew Ziobro wycofuje się z pozwu

Zobacz także: Ostra wymiana zdań w studio. Minister wyciągnął wykres

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4wzyxz

Podziel się opinią

Share

d4wzyxz

d4wzyxz
Więcej tematów