To się wydarzyło, gdy spałeś. Ważne wiadomości w środę rano
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- Aktywiści klimatyczni protestują przeciwko wyburzeniu wioski Lützerath w zachodniej części Niemiec - koncern energetyczny RWE, do którego należy teren, chce wybudować w tym miejscu kopalnię węgla brunatnego. Greta Thunberg również udała się do Lützerath. - Została zatrzymana i wyniesiona z obszaru bezpośredniego zagrożenia - przekazał rzecznik policji w Akwizgranie cytowany w Reuters. Policja, po wylegitymowaniu Thunberg, zwolniła ją do domu.
- Według doniesień RNZ News, samolot australijskich linii lotniczych Qantas, który kierował się z Auckland do Sydney "napotkał problem z jednym z silników, około godziny od miejsca docelowego". Załoga zaalarmowała o niepokojącym incydencie służby i władze lotniska - na miejscu na Boeinga 737-80 oczekiwali strażacy, ratownicy medyczni i policja. Ostatecznie samolot wylądował bezpiecznie.
- Australia potwierdziła zakup 40 śmigłowców wojskowych Black Hawk od USA. Ich szacunkowa wartość to ok. 1,96 miliarda dolarów. Australijski rząd w ciągu kilku ostatnich lat zwiększył wydatki na obronność - to reakcja na działania chińskich wojsk w rejonie Indo-Pacyfiku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zostało ich tylko dwóch. Dramatyczna walka o życie na froncie
- W Iranie kilka dni temu przeprowadzono egzekucję byłego wiceministra obrony kraju Alirezy Akbariego - sąd skazał go na karę śmierci za "szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii". Do sprawy odniósł się sekretarz stanu USA Antony Blinken. - Jesteśmy zbulwersowani egzekucją pana Akbariego, tak jak i tym wszystkim, co widzieliśmy na ulicach Iranu w ciągu ostatnich miesięcy od rozpoczęcia tych protestów: masowymi aresztowaniami, pozorowanymi procesami, egzekucjami, wykorzystywaniem przemocy seksualnej, jako narzędzia tłumienia protestów - powiedział. Blinken podkreślił, że "te nadużycia nie pozostaną bez konsekwencji" i Stany Zjednoczone działają z innymi krajami, by "pociągnąć Iran do odpowiedzialności".
- Według doniesień kremlowskiej agencji informacyjnej TASS, najnowszy atomowy okręt podwodny rosyjskiej marynarki wojennej Generalissimus Suworow jest w drodze do bazy Floty Północnej w Arktyce. - Generalissimus Suworow wyruszył ze stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku do tymczasowej bazy Floty Północnej - podała TASS. Jednostka w 2022 roku została oficjalnie przyjęta przez Władimira Putina i dołączyła do rosyjskiej marynarki wojennej.