Trwa ładowanie...

To się naprawdę dzieje. Ukraińcy przepędzają Rosjan

Fotografię ukraińskich żołnierzy z niebiesko-żółtą flagą państwową przed budynkiem administracji miejskiej w Kupiańsku w obwodzie charkowskim publikuje Ukraińska Prawda, powołując się na Facebook lokalnej urzędniczki. Informacje o odbiciu miasta opublikowano także w sieciach społecznościowych. Pojawiły się też doniesienia o przedostaniu się Ukraińców do Iziumu.

Wielki sukces Ukraińców. Kupiańsk odbity z rąk RosjanWielki sukces Ukraińców. Kupiańsk odbity z rąk RosjanŹródło: Nexta
d17rrhc

Ukraińska Prawda podaje przekazaną przez urzędniczkę rady obwodowej Natalię Popową informację o wyzwoleniu miasta. Jak wskazuje portal, informacje takie przekazują także deputowani, blogerzy i korespondenci wojenni. Oficjalnego potwierdzenia ze strony sztabu generalnego na razie nie ma.

W ostatnich dniach siły ukraińskie prowadzą skuteczne kontrnatarcie w obwodzie charkowskim i zdołały już – według informacji władz – wedrzeć się na pozycje przeciwnika na 50 km.

d17rrhc

W piątek analitycy wojskowi prognozowali, że przy utrzymaniu tempa natarcia Kupiańsk może zostać wyzwolony w najbliższych dniach.

Pojawiły się także doniesienia o przedostaniu się Ukraińców do Iziumu. Informują o tym podały rosyjskie kanały na portalu Telegram. W sieci pojawiło się nawet wideo przedstawiające wojska ukraińskie wkraczające do miasta. Obecnie nie wiadomo, jak daleko posunęli się w głąb miejscowości - podaje Kanał24.

Jednak doniesienia zostały później potwierdzone przez władze tego miasta. "W Iziumie są nasze Siły Zbrojne Ukrainy. Nie można powiedzieć, że operacja wojskowa, mająca na celu wyzwolenie Iziumu, jest zakończona, ale nasi wojskowi działają. (...) To prawdziwe święto - dzień wyzwolenia naszego miasta. 10 września to dzień wyzwolenia Iziumu spod raszystowskiej okupacji" - powiedział Wołodymyr Macokin zastępca mera, cytowany przez portal NV.

Znaczenie Kupiańska

Ukraińska operacja ofensywna na południu obwodu charkowskiego prawdopodobnie zaskoczyła Rosjan, w jej wyniku siły ukraińskie posunęły się do 50 km i zajęły lub otoczyły kilka miejscowości - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

d17rrhc

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Wostok-22. Koniec wspólnych ćwiczeń z Chinami

"6 września 2022 roku siły ukraińskie rozpoczęły operacje ofensywne na południu obwodu charkowskiego. Czołowe elementy posunęły się na wąskim froncie do 50 km w głąb wcześniej zajmowanego przez Rosjan terytorium" - czytamy w komunikacie.

Resort podkreślił też znaczenie zdobycia miejscowości Kupiańsk. "Jej zdobycie jest znaczącym ciosem dla Rosji, ponieważ leży ona na szlakach zaopatrzeniowych linii frontu w Donbasie. Ponieważ ukraińskie działania trwają również w Chersoniu, rosyjski front obronny jest pod presją zarówno na północnej, jak i południowej flance" - dodano

d17rrhc

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d17rrhc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d17rrhc
Więcej tematów