Trwa ładowanie...

To robota Rosjan? Zjawisko w Laponii oszołomiło obserwatorów

Nad Laponią rozbłysło tajemnicze światło. Początkowo podejrzewano, że to zorza, ale zdaniem ekspertów zjawisko było efektem działań rosyjskich testów pocisków balistycznych.

Rosyjski pocisk balistyczny prawdopodobnym sprawcą nietypowego zjawiska na niebieRosyjski pocisk balistyczny prawdopodobnym sprawcą nietypowego zjawiska na niebieŹródło: East News
d20g0i0
d20g0i0

Tajemnicza niebieska "zorza" zachwyciła mieszkańców małej szwedzkiej wioski Abisko. Obserwatorzy nieba szukali odpowiedzi na pytanie, jakie jest źródło tego nietypowego światła. Okazało się, że zjawisko nie jest naturalne. Wszystko wskazuje na to, że poświatę zostawił po sobie pocisk balistyczny, wystrzelony przez Rosjan z łodzi podwodnej w ramach testów.

Niebieska poświata wynikiem działań militarnych

Teoria, że niebieska poświata to rodzaj zorzy, szybko upadła. Świetlna wstęga pozostawała bowiem nieruchoma. Eksperci doszli więc do wniosku, że musi to być skutek rosyjskich testów międzykontynentalnych pocisków balistycznych. W dniu, w którym niebieskie światło zostało zauważone, na Morzu Białym rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym testował pocisk balistyczny Buława.

Okazuje się, że takie "militarne" zjawisko nie pierwszy raz rozświetliło niebo. Podobną niebieską wstęgę można było zauważyć w 2017 roku nad kołem podbiegunowym. Wówczas Rosja również prowadziła ćwiczenia bojowe, podczas których wystrzelono kilka pocisków.

d20g0i0

Świetlne cuda na niebie

Zjawisko świetlne utrzymujące się nad Abisko to niejedyny tego typu "cud natury" zdobiący niebo w tamtym regionie. Utrzymuje się tam bowiem wyjątkowa na światową skalę "niebieska plama", której obecność jest niezależna od warunków atmosferycznych. Tworzy się z powodu rozpadania się chmur, na które działa opadające suche powietrze.

Nad Laponią można także zaobserwować tzw. "moonbow", czyli niezwykłą księżycową tęczę, która powstaje w pobliżu słynnej "niebieskiej plamy".

Zobacz też: Rzadkie zjawisko nagrane w Turcji. Ludzie nie wierzyli własnym oczom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d20g0i0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d20g0i0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj