WP

"To prawdziwa paranoja!". Janina Ochojska z odmową wejścia do Sejmu

Marszałek Marek Kuchciński odmówił możliwości wejścia do Sejmu szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej. Ochojska chciała wesprzeć protestujące osoby niepełnosprawne. - To prawdziwa paranoja! Sejm jest dla obywateli. To nie jest folwark PiS! - komentuje opozycja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janina Ochojska miała wejść do Sejmu na zaproszenie posła PO Sławomira Piechoty
Janina Ochojska miała wejść do Sejmu na zaproszenie posła PO Sławomira Piechoty (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
WP

O decyzji marszałka Sejmu Janina Ochojska poinformowała na Twitterze. Zaapelowała do niego o jej zmianę i wpuszczenie jej na spotkanie z niepełnosprawnymi. "Wierzę, że moim świadectwem dodam im odwagi, a politykom pokażę, że warto w nas inwestować" - tłumaczy we wpisie. Zapowiedziała, że jeśli tak się nie stanie, ok. godz. 13:30 pojawi się pod szlabanem.

WP

W rozmowie z TVN24 Ochojska wyjaśniła, że miała wejść do Sejmu na zaproszenie posła PO Sławomira Piechoty. Dodała, że chciała spotkać się z protestującymi w Sejmie już wcześniej, ale "sama walczy z różnymi problemami związanymi z niepełnosprawnością i dopiero teraz może się ruszyć".

- Pierwsze kroki kieruję pod Sejm, ponieważ od samego początku wspierałam protestujących, bo uważałam, że mają rację, że walczą o słuszną sprawę i nawet uważam, że żądają za mało. 500 złotych to jest nic - powiedziała Ochojska.

"To prawdziwa paranoja!"

Wpis szefowej PAH odbił się szerokim echem. Skomentował go m.in. poseł PO Grzegorz Furgo. "Janina Ochojska - człowiek bez barier - dostaje odmowę od Kuchcińskiego na wejście do Sejmu i spotkanie z protestującymi. To prawdziwa paranoja! Sejm jest dla obywateli. To nie jest folwark PiS! Polacy to widzą i mam nadzieję na surową ocenę takiego zachowywania!" - napisał.

WP

Głos zabrał również były minister kultury Bogdan Zdrojewski. "Wspominam trudną podróż z wsparciem dla oblężonego Sarajewa (1000 dni oblężenia). W składzie skromnej delegacji właśnie Janina Ochojska i Marek Edelman. Nie było łatwo tam się dostać. Ale chyba łatwiej niż dziś do Sejmu!" - stwierdził.

"To już robi się odlot tej władzy" - skomentował gen. Stanisław Koziej.

WP

W piątek do Sejmu nie została wpuszczona 91-letnia uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek. Towarzyszył jej poseł Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej.

Chcą protestować do skutku

WP

Od 25 kwietnia obowiązuje zakaz wydawania jednorazowych przepustek na teren parlamentu. Centrum Informacyjne Sejmu tłumaczy decyzję względami organizacyjnymi i bezpieczeństwa. Dostęp do Sejmu pozostaje możliwy dla posiadaczy stałych i okresowych kart wstępu.

Na sejmowym korytarzu od 18 kwietnia trwa protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Domagają się realizacji dwóch postulatów. Jeden z nich został zrealizowany - Sejm przyjął ustawę o podniesieniu renty socjalnej o 165 złotych. Nadal nie ma jednak decyzji ws. przyznania niepełnosprawnym dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 złotych. Rodzice twierdzą, że będą protestować do skutku.

Zobacz także: Niepełnosprawny senator PO Jan Filip Libicki o proteście w Sejmie

WP

Zostaną odgrodzeni

Za 10 dni w Sejmie zaplanowane jest Zgromadzenie Parlamentarne NATO. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zadeklarował w RMF FM, że odbędzie się zgodnie z planem.

- Poinformowaliśmy naszych partnerów z NATO o sytuacji. Protestujący będą musieli zostać odgrodzeni, ale nie będzie przeniesienia miejsca spotkania - powiedział. Czy możliwe jest przeniesienie protestujących? - Nic mi o tym nie wiadomo - odpowiedział Dworczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP