Trwa ładowanie...

To pojawiło się na granicy z Rosją i Białorusią. Są zdjęcia

Rozpoczęliśmy prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią. To element naszej strategii obrony i odstraszania - napisał w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Do komunikatu dołączył również zdjęcia zabezpieczeń.

Dodatkowe zabezpieczenia na granicy z BiałorusiąDodatkowe zabezpieczenia na granicy z BiałorusiąŹródło: Twitter
d34p161
d34p161

Szef MON poinformował o rozbudowie zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią na Twitterze.

"Rozpoczęliśmy prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią. To element naszej strategii obrony i odstraszania. Pierwsze umocnienia są już rozmieszczane na granicy z Obwodem Kaliningradzkim" - napisał szef MON.

Od początku listopada ub. roku tymczasową zaporę z concertiny na polsko-rosyjskiej granicy stawia wojsko. Konstrukcja powstaje na wniosek straży granicznej. Z kolei na początku lutego por. Straży Granicznej Anna Michalska z Komendy Głównej SG. informowała, że w marcu powinna rozpocząć się budowa bariery elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim.

Budowa zapory elektronicznej dobiega końca

Na granicy polsko-białoruskiej kończy się budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w 2022 roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m.

d34p161

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czego się boi Łukaszenka? Deputowany mówi, gdzie poszłyby białoruskie wojska 

Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery. Obecnie działa ona na 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

Obostrzenia na granicy z Białorusią

Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej. Ograniczenia reguluje rozporządzenie wojewody z września 2021 r., w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE.

d34p161

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej – wejście zabronione".

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34p161
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d34p161
Więcej tematów