To pojawiło się na granicy z Rosją i Białorusią. Są zdjęcia

Rozpoczęliśmy prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią. To element naszej strategii obrony i odstraszania - napisał w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Do komunikatu dołączył również zdjęcia zabezpieczeń.

Dodatkowe zabezpieczenia na granicy z Białorusią
Dodatkowe zabezpieczenia na granicy z Białorusią
Źródło zdjęć: © Twitter
oprac. WJR

23.02.2023 | aktual.: 23.02.2023 22:02

Szef MON poinformował o rozbudowie zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią na Twitterze.

"Rozpoczęliśmy prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią. To element naszej strategii obrony i odstraszania. Pierwsze umocnienia są już rozmieszczane na granicy z Obwodem Kaliningradzkim" - napisał szef MON.

Od początku listopada ub. roku tymczasową zaporę z concertiny na polsko-rosyjskiej granicy stawia wojsko. Konstrukcja powstaje na wniosek straży granicznej. Z kolei na początku lutego por. Straży Granicznej Anna Michalska z Komendy Głównej SG. informowała, że w marcu powinna rozpocząć się budowa bariery elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim.

Budowa zapory elektronicznej dobiega końca

Na granicy polsko-białoruskiej kończy się budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w 2022 roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery. Obecnie działa ona na 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

Obostrzenia na granicy z Białorusią

Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej. Ograniczenia reguluje rozporządzenie wojewody z września 2021 r., w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE.

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej – wejście zabronione".

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie