Trwa ładowanie...
ycipk-4lngow

To ona pokieruje Gdańskiem. Dulkiewicz poprowadziła Pawła Adamowicza do ostatniego zwycięstwa

Aleksandra Dulkiewicz zostanie wyznaczona przez premiera Mateusza Morawieckiego do tymczasowego rządzenia Gdańskiem. To bliska współpracownica zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza. W ostatniej kampanii, najtrudniejszej, poprowadziła go do zwycięstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aleksandra Dulkiewicz, I wiceprezydent Gdańska, przejęła obowiązki prezydenta po śmierci Pawła Adamowicza.
Aleksandra Dulkiewicz, I wiceprezydent Gdańska, przejęła obowiązki prezydenta po śmierci Pawła Adamowicza. (PAP, Fot: Adam Warżawa)
ycipk-4lngow

Po śmierci Pawła Adamowicza Gdańsk stracił gospodarza, który rządził nim od ponad 20 lat. Jednak prawo jest przygotowane na takie tragedie i opisuje mechanizm postępowania - szczegóły opisujemy tutaj. Teraz premier Mateusz Morawiecki wyznaczy osobę pełniącą obowiązki do chwili wyboru następcy. Według nieoficjalnych informacji tvp.info ma to być dotychczasowa I wiceprezydent.

Aleksanda Dulkiewicz jest doświadczoną działaczką samorządową. W ostatniej kadencji była szefową klubu PO w radzie miasta, a przez ostatnie półtora roku kadencji zastępczynią Pawła Adamowicza ds. polityki gospodarczej. W ostatniej kampanii samorządowej była szefową sztabu walczącego o reelekcję prezydenta. To była niewątpliwie najtrudniejsza kampania w historii tego polityka. Mimo tego jego sztab zaskakiwał energią i pomysłami.

W wieczór wyborczy po zakończeniu głosowania w II turze zwolennicy prezydenta fetowali Dulkiewicz niemal tak intensywnie, jak samego Pawła Adamowicza. Dziękował jej także zwycięzca, przekonując, że wygrana to w dużej mierze szefowej sztabu. Stąd mianowanie Dulkiewicz na I wiceprezydent nie było zaskoczeniem.

ycipk-4lngow

Zobacz także: „Proszę nie wykorzystywać tej sytuacji”. Apel wiceprezydent Gdańska

Teraz spadnie na nią masa obowiązków, w dodatku w niezwykle trudnych warunkach, w czasie żałoby i szoku. Jednak Aleksandra Dulkiewicz to bardzo doświadczona urzędniczka i działaczka samorządowa. Od 2000 roku pracowała przy organizacji słynnego Gdańskiego Areopagu, pracowała w gabinecie Pawła Adamowicza, brała udział w przygotowaniu Euro 2012 w Gdańsku, była zatrudniona w Europejskim Centrum Solidarności, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Invest i wreszcie w Ratuszu.

"Od dwóch pokoleń jestem gdańszczanką. Dziadkowie z obu stron przybyli do miasta zrujnowanego po wojnie w 1945 roku. (...) Urodziłam się w lipcu 1979 roku. Mama wspomina, że lato było upalne. Gorąco również było w głowach moich Rodziców, którzy we wrześniu stali się jednymi z pierwszych sygnatariuszy deklaracji Ruchu Młodej Polski. Rok później, w sierpniu 1980 roku, Mama woziła mnie pod stoczniową bramę. W trakcie karnawału Solidarności urodziła się moja siostra Marta. Dom Rodziców był zawsze domem otwartym, jeden z pokoi służył za salę wykładową dla uczestników tajnych kompletów, bywał przechowalnią bibuły. Zdarzały się rewizje" - opisuje na swojej stronie internetowej Dulkiewicz.

ycipk-4lngow

"Po zmianie ustroju oboje Rodzice zaangażowali się w tworzenie samorządności. Tato pracował przy powstawaniu sejmiku województwa gdańskiego, zaś Mama w urzędzie miejskim starała się stworzyć – i czyni do dziś – jak najlepsze warunki do obsługi mieszkańców w ich codziennych sprawach" - pisała Dulkiewicz w czasie kampanii wyborczej. "Mama i Tata wyposażyli mnie w narzędzia ułatwiające życie we współczesnym świecie, pokazali, że trzeba i warto sięgać daleko i brać odpowiedzialność za swoje czyny. Ich przykład jest dla mnie wielkim zobowiązaniem" - zapewniała.

Zapewne wielkim zobowiązaniem dla Aleksandry Dulkiewicz będzie też kontynuowanie misji Pawła Adamowicza w pierwszym okresie po jego śmierci. I będzie to najtrudniejsze wyzwanie w jej dotychczasowej karierze zawodowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4lngow

ycipk-4lngow
ycipk-4lngow
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów