Qaqwqwrqw

Po śmierci Pawła Adamowicza premier wyznacza zastępstwo. Nowe wybory do połowy kwietnia

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w wyniku obrażeń poniesionych w ataku nożownika. Teraz jego mandat zostanie wygaszony, a do chwili wyboru nowego prezydenta w przyspieszonych wyborach, miastem będzie rządziła osoba wskazana przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza miasto czekają przyspieszone wybory.
Po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza miasto czekają przyspieszone wybory. (PAP, Fot: Adam Warżawa)
Qaqwqwrqw

Gdańszczanie opłakują śmierć prezydenta Pawła Adamowicza, który zmarł po kilkunastogodzinnej walce w szpitalu. Ze wszystkich stron płyną wyrazy współczucia. Wkrótce zaczną się przygotowania do pogrzebu. Mieszkańcy Gdańska jeszcze długo będą żyć tragedią.

Jednak ogromny mechanizm miasta musi funkcjonować. Kiedy Paweł Adamowicz walczył o życie w szpitalu jego obowiązki przejęła I wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz. Teraz przewodniczący rady miasta ma 48 godzin na poinformowanie o tym fakcie wojewody.

W przypadku śmierci prezydenta miasta, jego mandat wygasa, a jego zastępcy automatycznie tracą stanowiska. Komisarz wyborczy ogłasza w Dzienniku Urzędowym decyzję o wygaszeniu mandatu (ma na to 14 dni od śmierci prezydenta miasta), a premier wyznacza osobę, która będzie zarządzała miastem do czasu wyboru nowego prezydenta.

Qaqwqwrqw

Paweł Adamowicz nie żyje

Te powinny się odbyć w ciągu 90 dni od wygaśnięcia mandatu. To oznacza, że przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się najpóźniej w niedzielę 14 kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Qaqwqwrqw
Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw