Trwa ładowanie...

To on stanie na czele IPN? Rada wybrała kandydata

Łukasz Kamiński, 38-letni dr historii, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, szef Biura Edukacji Publicznej IPN, jest kandydatem Rady Instytutu Pamięci Narodowej na prezesa IPN. Szef Rady IPN prof. Andrzej Paczkowski powiedział, że Kamiński otrzymał pięć głosów, a więc uzyskał większość.

To on stanie na czele IPN? Rada wybrała kandydataŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d317vpo
d317vpo

Wakat na stanowisku prezesa trwa od śmierci Janusza Kurtyki w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 r. Nowego prezesa na pięcioletnią kadencję ma powołać sejm, za zgodą senatu, zwykłą większością głosów.

Kamiński zajmuje się dziejami społecznymi Polski Ludowej. Szef Rady prof. Andrzej Paczkowski powiedział dziennikarzom, że ma nadzieję, iż sejm rozpatrzy tę kandydaturę na posiedzeniu zaczynającym się 8 czerwca. Według Paczkowskiego o wyborze zdecydowały kompetencje Kamińskiego. - On zna i siłę, i słabość Instytutu - powiedział.

Podczas przesłuchania Kamiński opowiedział się za stopniowym wygaszaniem działalności pionu śledczego IPN, wobec przedawnienia karalności wielu zbrodni komunistycznych. Mówił także, że podstawowym zadaniem nowego prezesa jest "przekształcenie IPN w sprawnie funkcjonujący urząd państwowy", do czego konieczny byłby m.in. jasny podział kompetencji i odpowiedzialności między poszczególnymi pionami IPN. Jego zdaniem prezes nie powinien brać na siebie roli wyroczni w sprawach historii Polski.

Z kolei dziennikarzom kandydat na szefa IPN powiedział, że jeśli zostanie wybrany przez parlament, jego pierwszym zadaniem będzie wyprowadzenie IPN ze "stanu bezwładu, w jakim znalazł się w ostatnich miesiącach". Dodał, że trzeba zmienić wiele w funkcjonowaniu IPN i w relacjach ze "światem zewnętrznym".

d317vpo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d317vpo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj