Tak Putin finansuje wojnę. Zaskakujące odkrycie w samolocie
CNN dotarło do informacji, że Rosjanie kradną złoto z Sudanu. Przedstawiciele afrykańskiego kraju potwierdzili stacji, że w lutym na lotnisku w Chartumie doszło do incydentu, który ujawnił, że Moskwa wywozi najcenniejszy surowiec Sudanu.
Według listu przewozowego rosyjski samolot miał być wypełniony sudańskimi ciastkami. Jest to o tyle zaskakujące, że Sudan nie należy do eksporterów słodyczy. Dokument zwrócił na siebie uwagę, po czym doszło do kontroli maszyny. Oczom urzędników ukazały się pudła ciastek, którymi zamaskowane były skrzynie wypełnione sudańskim złotem. Miały one zawierać łącznie ok. tonu drogocennego kruszcu.
Ujawniony przez CNN incydent jest przynajmniej jednym z 16 znanych rosyjskich lotów z przemytem złota z Sudanu na przestrzeni ostatniego półtorarocza.
Wywiezione z Afryki złoto pomaga Putinowi obchodzić zachodnie sankcje i finansuje rosyjską wojenną machinę. Dowody sugerują również, że Kreml porozumiał się z wojskowymi władzami kraju, umożliwiając wyparowanie miliardów dolarów w złocie, co pozbawia państwo dodatkowych wpływów. W zamian Rosja wspiera politycznie i wojskowo władze kraju. - Obie strony czerpią zyski z całego procederu - powiedział CNN jeden z byłych urzędników USA zaznajomionych ze sprawą.
Źródła stacji z Waszyngtonu zdradzają, że Rosja aktywnie wspierała wojskowy pucz w kraju w 2021 roku. - Od dawna wiemy też, że Rosja eksploatuje zasoby naturalne Sudanu - dodał były pracownik administracji.
Złoto Sudanu. Państwo straciło miliony
Całość operacji nadzorowana ma być przez zaufanego Władimira Putina, oligarchę Jewgienija Prigożyna. Objęty sankcjami miliarder jest m.in. blisko związany z grupą Wagnera. W Sudanie posiada on firmę trudniącą się wydobycie złota. - Poprzez Meroe Gold, lub inne firmy związane z Prigożynem, opracowana została strategię grabieży zasobów gospodarczych krajów afrykańskich - powiedział Denis Korotkov, śledczy z londyńskiego Dossier Center, które śledzi działalność przestępczą różnych osób związanych z Kremlem.
Wedle informacji CNN proceder ma trwać już od 2014, kiedy to Rosja zajęła Krym. Jak podaje stacja, nie wiadomo dokładnie, ile złota ukradli Rosjanie. W samym tylko 2021 roku, sudański bank centralny nie rozliczył 32,7 ton złota. Przy obecnych cenach, "zaginione" złoto warte było 1,9 mld dolarów. Źródła donoszą, że prawdopodobnie jest to znacznie zaniżona wartość, gdyż władze kraju starają się ukryć rzeczywistą skalę grabieży.
Większość wewnętrznych źródeł CNN twierdzi, że około 90 proc. sudańskiej produkcji złota jest przemycana. Jeśli to prawda, to oznacza to, że złoto warte 13,4 miliarda dolarów ominęło cła i przepisy, a rząd stracił setki milionów dolarów.
Zobacz też: Przerobili sklepowego drona. Teraz zrzuca na Rosjan granaty M40A1 HEDP