To może być przełom. Mowa o żelu niwelującym skutki picia alkoholu
Czy to przełom w kwestii zapobiegania skutkom upojenia alkoholowego? Naukowcy z uniwersytetu ETH w Zurychu opracowali specjalny żel, który miałby działać na negatywne efekty picia. Przeprowadzone dotychczas badania na myszach wydają się obiecujące.
Nowe badanie zostało opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie Nature Nanotechnology. Na razie testy przeprowadzono na myszach, ale jak zapowiadają naukowcy, jeśli zadziałałyby też u ludzi, potencjalnie mógłby zapobiegać szkodom związanym z przewlekłym spożywaniem alkoholu.
Jak przypomniał portal sciencenews.org, nadmierne jego spożywanie z biegiem czasu uszkadza ważne narządy, w tym serce, wątrobę czy mózg. Zgodnie z badaniami z 2023 roku około 5 procent światowej populacji cierpi na choroby wątroby, które związane są ze spożywaniem zbyt dużej ilości alkoholu.
Naukowcy opracowali żel. Działa u myszy
Żel białkowy, opracowany przez badaczy z ETH Zurich ma rozkładać alkohol w przewodzie pokarmowym. U myszy skutecznie i szybko przekształcał on alkohol w nieszkodliwy kwas octowy, nie powodując wytwarzania produktów ubocznych szkodliwych dla organizmu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Było czuć dym". Pożar przerwał ich egzaminy maturalne
Specyfik miałby umożliwiać jego przyjmowanie przed oraz w trakcie spożywania alkoholu. W wyniku dotychczasowych testów nie uzyskano działań niepożądanych. Zgodnie z przewidywaniami żel miałby zmniejszyć szkodliwe i odurzające działanie alkoholu również u ludzi - podkreśla główny badacz Raffaele Mezzenga, cytowany przez portal swissinfo.ch.
- Nasza technologia może zaoferować nowatorskie rozwiązanie w walce z globalnym problemem nadużywania alkoholu - powiedział badacz.
Żel zmniejszający negatywne skutki spożycia alkoholu. Obiecujące wyniki testów u myszy
Myszom podawano alkohol jeden raz, a także regularnie przez dziesięć dni. W przypadku pojedynczej dawki, w ciągu trzydziestu minut od jej podania zastosowanie żelu obniżyło poziom alkoholu u myszy o 40 procent. Natomiast pięć godzin po spożyciu alkoholu, jego poziom we krwi spadł o 56 procent w porównaniu z grupą kontrolną.
W drugim przypadku – myszy, którym alkohol podawano przez dziesięć dni, oprócz niższego poziomu alkoholu zauważono również mniejszą utratę wagi, mniejsze uszkodzenie wątroby, śledziony, jelita czy lepsze parametry krwi.
Jak ocenił Mezzenga, możliwe byłoby także wykorzystanie żelu w kontekście rekreacyjnym - przykładowo, aby zapewnić bezpieczną jazdę do domu po spożyciu napoju alkoholowego. Jednak przed możliwością jego wykorzystania w przypadku ludzi wciąż potrzebne są w tym kierunku dalsze badania kliniczne.
Źródło: sciencenews.org, swissinfo.ch., rp.pl