Trwa ładowanie...

To już ostatnie dni! Rozwiąż test, my wpłacimy pieniądze

Dołącz do Ogólnopolskiego EkoTestu WP! Za każdy wypełniony test przekażemy 1 zł na posadzenie lasu. To już trzecia, ostatnia runda pytań - i ostatni moment, żeby pomóc. Wystarczy tylko 5 minut.

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
To już ostatnie dni! Rozwiąż test, my wpłacimy pieniądzeŹródło: Wirtualna Polska
djzoz1q
djzoz1q

Żeby wypełnić EkoTest, kliknij tutaj. Za każdy wypełniony test Wirtualna Polska przeznaczy 1 zł na sadzenie lasu.

Dlaczego to takie ważne? Rozwiązując test, pomagasz sadzić drzewa, ale nie tylko. Nasi użytkownicy zyskają też cenną wiedzę, która - wbrew pozorom - wcale nie jest taka oczywista. Przykładowo, w pierwszej odsłonie naszego testu tylko 44 proc. badanych odpowiedziało poprawnie na pytanie o zużycie wody podczas kąpieli pod prysznicem.

Źródło: Wirtualna Polska

Najnowsze doniesienia wskazują także na to, że aż jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciem. Z powierzchni ziemi mogą zniknąć nawet dęby, bez których trudno wyobrazić sobie nasz krajobraz.

djzoz1q

Z raportu "Stan drzew na świecie", przygotowanego przez londyńską organizację Botanic Gardens Conservation International, wynika ponadto, że jedynie około 40 proc. gatunków można uznać za relatywnie bezpieczne.

142 gatunki drzew utracone bezpowrotnie

W praktyce oznacza to, że sytuacja drzew wygląda jeszcze gorzej niż w przypadku większości kręgowców. W niektórych miejscach na świecie może wyginąć nawet połowa gatunków drzew - i niestety łatwo się domyślić, że do takiego stanu rzeczy przyczynił się człowiek. Przemysł drzewny, wycinka pod uprawę drzew i hodowlę zwierząt; to najczęstsze przyczyny wymieniane przez autorów raportu.

Efekt? Już teraz utraciliśmy bezpowrotnie 142 gatunki drzew, a wśród innych zagrożonych są m.in. dęby, klony czy magnolie.

Wnioski nie są optymistyczne, bo drzewa produkują niezbędny do życia tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, a także zapewniają siedliska dla tysięcy gatunków zwierząt. Intensywne wylesianie np. Amazonii nie tylko pozbawia zwierzęta miejsca do życia, ale sprawia też, lasy zaczynają uwalniać więcej CO2 niż go pochłaniają.

Nowa kampania ekologiczna. Naturalnie, że w WP!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djzoz1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djzoz1q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj