Trwa ładowanie...

Duże ruchy rosyjskich wojsk. "Ściągają tam maksymalne siły" [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 154. dzień rosyjskiej inwazji. - Obserwowane są bardzo duże ruchy rosyjskich wojsk na kierunku chersońskim na południu Ukrainy. Rosja ściąga tam maksymalne siły - powiedział w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow. - Rosja zamierza wykorzystać wielkie wrześniowe manewry Wostok na wschodzie kraju, by przeprowadzić tajną mobilizację na wojnę z Ukrainą, a także podnieść poziom gotowości bojowej i uzupełnić straty poniesione na polu walki - ocenił ekspert wojskowy Mychajło Samuś. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Duże ruchy rosyjskich wojsk. "Ściągają tam maksymalne siły" [RELACJA NA ŻYWO]Duże ruchy rosyjskich wojsk. "Ściągają tam maksymalne siły" [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: Getty Images, fot: Maxar Technologies
d4n50sl
d4n50sl


  • • - Obserwowane są bardzo duże ruchy rosyjskich wojsk na kierunku  chersońskim na południu Ukrainy. Rosja ściąga tam maksymalne siły - powiedział w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow. 

  • • - Rosja zamierza wykorzystać wielkie wrześniowe manewry Wostok na wschodzie kraju, by przeprowadzić tajną mobilizację na wojnę z Ukrainą, a także podnieść poziom gotowości bojowej i uzupełnić straty poniesione na polu walki - ocenił w środę ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś w rozmowie z portalem TSN. 

  • - Wojska rosyjskie panicznie boją się kontrofensywy ukraińskich sił w obwodzie chersońskim. Ukraina opracowuje obecnie szczegóły operacji wojskowej mającej na celu wyzwolenie regionu przy minimalnych stratach - poinformował  Rostisław Smirnow, doradca ministra spraw wewnętrznych.

Trwa łączenie
22:27, 27.07.2022

Znalezienie wystarczającej liczby marynarzy chętnych do pływania statkami, które utknęły w ukraińskich portach może być poważną przeszkodą we wznowieniu eksportu zboża z Ukrainy drogą morską - pisze w środę Reuters. Przedstawiciele branży obawiają się o bezpieczeństwo swoich pracowników.

21:59, 27.07.2022

Będziemy wyzwalać nasze terytorium wszystkimi dostępnymi instrumentami, dopóki nie dojdziemy do prawowitych granic Ukrainy - zapowiedział prezydent tego państwa Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w środę wieczorem nagraniu.

- Jeśli chodzi o most Antonowski w Chersoniu i inne przeprawy w obwodzie: oczywiście, wszystkie one będą odbudowane, ale już przez nas. Robimy wszystko, by okupanci zostali bez żadnych logistycznych możliwości na naszej ziemi - oznajmił prezydent.

21:54, 27.07.2022

Przypomnijmy, że w środę szef MON zatwierdził umowy na południowokoreańskie uzbrojenie dla polskiego wojska. Chodzi o lekkie myśliwce FA-50, czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9.


- Naszym założeniem jest to, aby zniechęcić agresora do tego, żeby zaatakował Polskę. Możemy to zrobić wtedy, kiedy Wojsko Polskie będzie silne. Wojsko Polskie będzie silne wtedy, gdy będzie liczne - mówił Błaszczak.


Szef MON odniósł się także do kwestii wymiany czołgów i otrzymania od Niemiec czołgów Leopard po przekazaniu przez Polskę na Ukrainę czołgów T-72. - Wsparcie Niemiec dla Ukrainy ma charakter czysto symboliczny - odpowiedział Błaszczak.


21:47, 27.07.2022

Przygotowujemy się na to, żeby Wojsko Polskie było silne. Punkt startu był bardzo niski, bo w 2015 r., gdy PiS objęło rządy musieliśmy budować od podstaw wszystko, co związane jest z siłą Wojska Polskiego - powiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.


- Poprzednicy, rząd PO-PSL, likwidowali jednostki wojskowe, mimo tego, że sytuacja na Wschodzie już była zła - mówił Błaszczak w TVP Info.


Jak zaznaczył proces wzmacniania armii cały czas zachodzi. - Znacząco przyspieszyliśmy te działania, bo przecież w tym roku podpisaliśmy umowę w sprawie nabycia 250 czołgów Abrams, najnowocześniejszych na świecie czołgów. W ubiegłym roku kupiliśmy Bayraktary, które też sprawdziły się na polu walki, tureckie drony uderzeniowe. Wcześniej zamówiliśmy Himarsy, rakiety o zasięgu do 300 km - wyliczał minister obrony.


PAP
21:40, 27.07.2022

Chełpili się, że w zdobytym Lisiczańsku pokonali międzynarodowy oddział wojsk walczących po stronie Ukrainy. Wśród trofeów, które Kadyrowcy pokazali na filmie opublikowanym w serwisie Telegram, znalazła się naszywka z flagą Polski, noszona zazwyczaj na mundurze. Po śmierci polskiego ochotnika Tomasza Walentka, to kolejny ślad po Polakach, którzy brali udział w krwawych walkach o Donbas.

21:32, 27.07.2022

Ruch oporu w okupowanym przez Rosjan Chersoniu na południu Ukrainy wysadził w powietrze samochód z kolaborantami - podaje agencja Ukrinform, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy. 

21:26, 27.07.2022

Sekretarz stanu dodał, że podczas nadchodzącej rozmowy z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem będzie rozmawiał na temat amerykańskiej propozycji w sprawie na przetrzymywanych przez Rosję obywateli USA Brittney Griner i Paula Whelana. Nie chciał zdradzić, czy propozycja zakłada deportację do Rosji skazanego w USA handlarza bronią Wiktora Buta.

21:24, 27.07.2022

USA będą wspierać Ukrainę w jej dyplomatycznych wysiłkach, ale Rosja nie jest na razie gotowa do negocjacji pokojowych w dobrej wierze - powiedział w środę amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Dodał, że Kreml przygotowuje grunt pod aneksję okupowanych terenów na Ukrainie.


- Stany Zjednoczone są gotowe wesprzeć jakiekolwiek możliwe i znaczące działania dyplomatyczne. Niestety, Moskwa nie dała dotąd żadnych sygnałów, że jest gotowa do zaangażowania się w nie znacząco i konstruktywnie - stwierdził Blinken podczas konferencji prasowej.


21:06, 27.07.2022

- To zaszczyt, że znalazłam się na okładce "Vogue'a", ale na okładkach na całym świecie powinny znaleźć się wszystkie Ukrainki - kobiety, które walczą o swój kraj, wspierają jego obrońców, wykonują swoje obowiązki mimo bombardowań i dzielnie znoszą okupację - przekazała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. 

20:53, 27.07.2022

- W najbliższych dniach będę rozmawiał z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem po raz pierwszy od początku inwazji Rosji na Ukrainę - powiedział w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że wśród tematów będzie m.in. uwolnienie przetrzymywanych przez Rosję obywateli USA oraz porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża. 

20:43, 27.07.2022

- To realne wzmocnienie Wojska Polskiego; to umowa strategiczna, długookresowa, która da korzyści dla polskiego przemysłu zbrojeniowego - mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do zatwierdzonych w środę umów na uzbrojenie z Korei Południowej. 

20:36, 27.07.2022

Sekretarz stanu USA powiedział podczas briefingu prasowego, że po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji będzie w najbliższych dniach rozmawiał z Siergiejem Ławrowem. 

20:17, 27.07.2022

- Obserwowane są bardzo duże ruchy rosyjskich wojsk na kierunku chersońskim na południu Ukrainy. Rosja ściąga tam maksymalne siły - powiedział w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow. 

20:08, 27.07.2022

Litwa zakazała wjazdu patriarsze Cyrylowi. 

19:54, 27.07.2022

Wołodymyr Zełenski ma nadzieję, że ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson dalej pozostanie na pierwszej linii politycznego frontu po tym jak okazał się jednym z najzagorzalszych zagranicznych popleczników Ukrainy w Europie - podała w środę AFP, powołując się na wywiad prezydenta Ukrainy dla brytyjskiej stacji TalkTV. 

19:53, 27.07.2022

Samochód z dwoma kolaborantami został wysadzony w okupowanym Chersoniu. W zdarzeniu zginęła jedna osoba. 

19:39, 27.07.2022

Obwodowa Administracja Wojskowa Charkowa poinformowała, że 12-letni chłopiec i jego 47-letni ojciec zostali hospitalizowani po rosyjskim ostrzale w obwodzie charkowskim.

19:24, 27.07.2022

Rosja definitywnie straciła inicjatywę w walce o Donbas na wschodzie Ukrainy - uważają przedstawiciele zachodnich władz, na których powołuje się w środę brytyjska stacja Sky News. 

19:03, 27.07.2022

W Mikołajowie słychać odgłosy eksplozji. W mieście nie było alarmu. 

18:55, 27.07.2022

- Wojna w Ukrainie jest dla nas wszystkich dużym wyzwaniem i mam nadzieję, że rząd RFN spełni swoje zobowiązania, a broń w ramach wymiany (Ringtausch) zostanie szybko dostarczona, w tym do Polski, której rząd Niemiec obiecał skompensować broń wysłaną Ukrainie - powiedział w środę szef CDU Friedrich Merz po złożeniu wieńca przed pomnikiem Powstania  Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie. 

18:36, 27.07.2022

Czeski rząd zdecydował w środę o udziale w latach 2023-2024 do 1200 żołnierzy w misjach na wschodniej flance NATO. Ich mandat musi jeszcze uchwalić parlament Czech. Rząd planuje także wysłanie 20 żołnierzy do ochrony czeskich placówek w Ukrainie. 

18:28, 27.07.2022

Nie żyje ukraiński pilot Ołeksandr Kukurba. 

18:22, 27.07.2022

- Podczas wymiany jeńców ze stroną ukraińską Rosji najbardziej zależy na tzw. kadyrowcach, a najdłużej na wymianę czekają Buriaci i inni wojskowi z rosyjskiego Dalekiego Wschodu - powiedziała Radiu Swoboda Ołena Wysocka, ukraińska wiceminister sprawiedliwości. 

18:20, 27.07.2022

Słowenia przekaże Ukrainie sprzęt do rozminowywania wyzwolonych terytoriów. 

18:15, 27.07.2022

Dzisiejsza wojna w Ukrainie przypomina nam każdego dnia, jak aktualny jest unikalny Pomnik Zbrodni Katyńskiej i jego brutalne lekcje historii - pisze dziennik "Jersey City Times". Nawiązuje do prób zasłonięcia monumentu i odgrodzenia go od placu na którym stoi. 

18:04, 27.07.2022

Ministerstwo Obrony potwierdziło w środę portalowi LRT, że Litwa planuje zakup systemów artylerii rakietowej od Stanów Zjednoczonych. Podobno Wilno podpisze umowę oddzielnie od pozostałych krajów bałtyckich jeszcze w tym roku. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4n50sl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4n50sl
Więcej tematów