Trwa ładowanie...

To imię robi w Polsce furorę. Pochodzi z języka hebrajskiego

Wybór imienia dla dziecka to jeden z ważniejszych momentów w życiu rodziców. Choć trendy w tej kwestii zmieniają się z roku na rok, to istnieją imiona, które są ponadczasowe. Jedno z tych najpopularniejszych w Polsce, jakie nadaje się dziewczynkom, ma swoje korzenie w języku hebrajskim.

To imię robi w Polsce furorę. Pochodzi z języka hebrajskiego To imię robi w Polsce furorę. Pochodzi z języka hebrajskiego Źródło: Getty Images, fot: Thomas Trutschel
d1lq7pk
d1lq7pk

Imię nadane dziecku towarzyszy mu przez całe jego życie. Wielu sądzi, że determinuje ono, w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych. Z tego też powodu wybór ten powinien być dobrze przemyślany. Ci, którzy niechętnie spoglądają w stronę pojawiających się nowych, modnych imion, powinni kierować się utartą przez lata klasyką.

Wśród najpopularniejszych kobiecych imion znajduje się Anna, pochodzące od hebrajskiego "channah". Słowo to oznacza wdzięk oraz łaskę.

Wysoko w rankingu plasuje się również Katarzyna. Imię powstało najprawdopodobniej od słowa "katharos", które oznacza: czysta i dziewicza.

Zobacz też: Czarnek ostro o LGBT i Paradzie Równości. Horała broni ministra

Najpopularniejsze żeńskie imiona. Marię "nosi" 600 tysięcy Polek

Kolejnym niezwykle popularnym imieniem jest Agnieszka, noszone w Polsce zarówno przez starsze, jak i młodsze kobiety. Pochodzi ono od greckiego "hagneia". Eksperci twierdzą, że oznacza czystość, świętość. Lata temu można było je spotkać też pod innymi postaciami np. Jagnieszka, Jegnieszka, a także Agna.

d1lq7pk

Imieniem, które wciąż utrzymuje się na liście najpopularniejszych, jest też Maria. Jego pochodzenia należy szukać w języku hebrajskim: słowo mariam oznacza "napawać radością". W Polsce imię to nosi 600 tysięcy Polek.

Z kolei inne powszechne imię Barbara wywodzi się od słowa "barbaros" oznaczającego barbarzyńcę.

Żeńskie imiona w Polsce. Niektóre nawiązują do chrześcijaństwa

Mniej popularnym imieniem, które dominowało w Polsce jeszcze kilkanaście lat temu, jest Krystyna. Jest to żeński odpowiednik imienia Christinus - powstało ono w chwili narodzin chrześcijaństwa i oznaczało osobę należącą do Chrystusa.

Z religii wywodzi się również Elżbieta. Imię pochodzi od starohebrajskiego "Elzeba". Specjaliści sądzą, że słowo oznaczało najprawdopodobniej "Bóg jest moją doskonałością".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1lq7pk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lq7pk
Więcej tematów