Trwa ładowanie...
imiona

Batman, Rambo i Wiedzimin dla chłopca, Koka i Nutella dla dziewczynki. Fantazja rodziców nie zna granic

Urząd Stanu Cywilnego w Katowicach opublikował dane dotyczące najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w ubiegłym roku. Z zestawienia wynika, że największym powodzeniem cieszyła się Zuzanna i Jan. Ale nie brakowało też dość "egzotycznych" nazw.

Share
Batman, Rambo i Wiedzimin dla chłopca, Koka i Nutella dla dziewczynki. Fantazja rodziców nie zna granic
Źródło: iStock.com, Fot: tatyana_tomsickova
d135sd0

2019 rok był wyjątkowo udany dla Janów. Jak podaje rmf24 powołując się na Polską Agencję Prasową, w minionym roku w Katowicach zarejestrowano 147 przypadków nadania chłopcom tego imienia. To wystarczyło, by zdetronizować pierwszego jak dotąd (i to przez ostatnie dwie dekady!) w statystykach Jakuba. Wcześniej Jan deptał mu po piętach.

Popularne imiona dla chłopców w Katowicach

Jakuba przegonił też Franciszek, który ostatecznie zajął drugie miejsce. Co ciekawe, najpopularniejszy w Polsce Antoni w stolicy Górnego Śląska wylądował poza podium, na czwartej pozycji. Popularne tam są również takie imiona dla chłopców, jak: Leon, Filip, Szymon, Aleksander, Adam i Mikołaj.

d135sd0

Popularne imiona dla dziewczynek - w Katowicach królują Zuzanna i Hania

Po raz kolejny Zuzanna nie ma sobie równych jeżeli chodzi o zestawienia imion najchętniej wybieranych przez rodziców dla swoich pociech. Przez 12 miesięcy aż 147 dziewczynek otrzymało to imię (dokładnie tyle samo było Janów). Hania umocniła się na drugim miejscu, a zaraz za nią w pierwszej dziesiątce znalazły się także: Alicja, Zofia, Julia, Maja, Emilia, Lena, Pola i Amelia.

Nietypowe imiona dla dzieci

Oprócz tych najczęściej wybieranych dla nowo narodzonych w Katowicach, urzędnicy spotkali się także z imionami niezwykle rzadkimi. Zarejestrowano m.in. Meridę i Sofiję wśród dziewcząt oraz Alpa, Horywa, Wiliama i Wiedzimina (nie mylić z fikcyjnym bohaterem Sapkowskiego). Nie wszyscy mogli jednak liczyć na przychylność pracowników katowickiego Urzędu Stanu Cywilnego. Odmówiono rejestracji dzieci z imionami t.j. Joint, Koka, Pipa, Nutella, Rambo, Nirvana oraz... Batman.

Jak przypomina rmf24, reguły nadawania imion dzieciom określają przepisy Prawa o aktach stanu cywilnego, które funkcjonują od marca 2015 roku. Wynika z nich, że co prawda dopuszczalne są imiona obcego pochodzenia, ale są też zastrzeżenia.

d135sd0

Pociechy nie mogą mieć w akcie urodzenia zdrobnień ani uwłaczających lub ośmieszających imion. Jedynie kierownic urzędu stanu cywilnego może przychylić się do nietypowych próśb rodziców, jeżeli uzna, że proponowane imię nie narusza powyższych zasad.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz wideo: Skandal na weselu. Takiego finału nikt się nie spodziewał

d135sd0

Podziel się opinią

Share
d135sd0
d135sd0
Więcej tematów