Trwa ładowanie...

Andrzej Sapkowski domaga się 60 mln zł od CD Projekt

Autor książek o wiedźminie Geralcie domaga się od polskiego producenta gier wideo CD Projekt co najmniej 60 mln zł. „Byłem na tyle głupi, że sprzedałem im prawa w jednej transakcji”- stwierdził pisarz w jednym z wywiadów. Prawnicy autora uważają, że wynagrodzenie dla Sapkowskiego jest zbyt niskie w stosunku do korzyści osiągniętych przy okazji eksploatacji jego utworu.

Share
Andrzej Sapkowski domaga się 60 mln zł od CD Projekt
Źródło: East News
d45xf36

Andrzej Sapkowski autor książek o wiedźminie Geralcie przyznał, że popełnił błąd sprzedając prawa autorskie do swoich utworów bez procenta udziałów. CD Projekt, stworzył serię gier osadzonych w świecie stworzonym przez autora, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. „Byłem na tyle głupi, że sprzedałem im prawa w jednej transakcji. Oferowali mi procent od dochodów, ale powiedziałem "Nie, nie będziecie mieli z tego żadnych dochodów - dawajcie mi od razu wszystkie pieniądze. Całą sumę". To było głupie.”- powiedział Sapkowski w rozmowie z Robertem Purchese z serwisu Eurogamer. „Byłem na tyle głupi, aby zostawić wszystko w ich rękach, bo nie wierzyłem w ich sukces. Ale kto mógł go wtedy przewidzieć? Ja nie potrafiłem”- dodał.

"(...) dość ostrożnościowe podejście i plasujące oczekiwania raczej na minimalnym poziomie, nakazuje przyjąć, że w przypadku wykorzystania utworów naszego mocodawcy w podstawowych obszarach prowadzonej działalności, tworzących istotę najważniejszych produktów, właściwie wynagrodzenie winno opiewać na 6 proc. uzyskanych korzyści. Tym samym, odliczając nawet to, co autor uzyskał do tej pory, jak i jednocześnie uwzględniając wzrost zysków ze sprzedaży w szczególności gry Wiedźmin 3 wraz z dodatkami, uznajmy, że roszczenie na tę chwilę opiewa co najmniej na 60 mln zł"- argumentują prawnicy autora w wezwaniu do zapłaty skierowanym do CD Projekt, podaje Business Insider.

Na odpowiedź CD Projekt nie musieliśmy długo czekać. „W ocenie spółki żądania są bezpodstawne zarówno co do zasady, jak i wysokości. Spółka w sposób ważny i zgodny z obowiązującymi przepisami, nabyła prawa do utworów pana Andrzeja Sapkowskiego, m.in. w zakresie niezbędnym do wykorzystania ich w ramach tworzonych przez spółkę gier, regulując uzgodnione w umowach wynagrodzenia” – podaje polski producent w komunikacie. „Wolą spółki jest utrzymywanie dobrych relacji z autorem dzieł, które stały się inspiracją dla twórczości zespołu Studia CD Projekt RED”- dodano.

Gra „Wiedźmin” stworzona przez CD Projekt RED, okazała się wielkim hitem. Sukces tytułu pozwolił polskiemu producentowi zarobić setki milionów złotych i wprowadził firmę do elity największych twórców gier komputerowych na świecie. Aktualną wartość giełdową spółki szacuje się na ok. 18,5 mld zł.

d45xf36

Podziel się opinią

Share
d45xf36
d45xf36
Więcej tematów