Trwa ładowanie...
d3891e9

Andrzej Sapkowski domaga się 60 mln zł od CD Projekt

Autor książek o wiedźminie Geralcie domaga się od polskiego producenta gier wideo CD Projekt co najmniej 60 mln zł. „Byłem na tyle głupi, że sprzedałem im prawa w jednej transakcji”- stwierdził pisarz w jednym z wywiadów. Prawnicy autora uważają, że wynagrodzenie dla Sapkowskiego jest zbyt niskie w stosunku do korzyści osiągniętych przy okazji eksploatacji jego utworu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Sapkowski podczas Warsaw Comic Con 2018
Andrzej Sapkowski podczas Warsaw Comic Con 2018 (East News)
d3891e9

Andrzej Sapkowski autor książek o wiedźminie Geralcie przyznał, że popełnił błąd sprzedając prawa autorskie do swoich utworów bez procenta udziałów. CD Projekt, stworzył serię gier osadzonych w świecie stworzonym przez autora, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. „Byłem na tyle głupi, że sprzedałem im prawa w jednej transakcji. Oferowali mi procent od dochodów, ale powiedziałem "Nie, nie będziecie mieli z tego żadnych dochodów - dawajcie mi od razu wszystkie pieniądze. Całą sumę". To było głupie.”- powiedział Sapkowski w rozmowie z Robertem Purchese z serwisu Eurogamer. „Byłem na tyle głupi, aby zostawić wszystko w ich rękach, bo nie wierzyłem w ich sukces. Ale kto mógł go wtedy przewidzieć? Ja nie potrafiłem”- dodał.

"(...) dość ostrożnościowe podejście i plasujące oczekiwania raczej na minimalnym poziomie, nakazuje przyjąć, że w przypadku wykorzystania utworów naszego mocodawcy w podstawowych obszarach prowadzonej działalności, tworzących istotę najważniejszych produktów, właściwie wynagrodzenie winno opiewać na 6 proc. uzyskanych korzyści. Tym samym, odliczając nawet to, co autor uzyskał do tej pory, jak i jednocześnie uwzględniając wzrost zysków ze sprzedaży w szczególności gry Wiedźmin 3 wraz z dodatkami, uznajmy, że roszczenie na tę chwilę opiewa co najmniej na 60 mln zł"- argumentują prawnicy autora w wezwaniu do zapłaty skierowanym do CD Projekt, podaje Business Insider.

Na odpowiedź CD Projekt nie musieliśmy długo czekać. „W ocenie spółki żądania są bezpodstawne zarówno co do zasady, jak i wysokości. Spółka w sposób ważny i zgodny z obowiązującymi przepisami, nabyła prawa do utworów pana Andrzeja Sapkowskiego, m.in. w zakresie niezbędnym do wykorzystania ich w ramach tworzonych przez spółkę gier, regulując uzgodnione w umowach wynagrodzenia” – podaje polski producent w komunikacie. „Wolą spółki jest utrzymywanie dobrych relacji z autorem dzieł, które stały się inspiracją dla twórczości zespołu Studia CD Projekt RED”- dodano.

Gra „Wiedźmin” stworzona przez CD Projekt RED, okazała się wielkim hitem. Sukces tytułu pozwolił polskiemu producentowi zarobić setki milionów złotych i wprowadził firmę do elity największych twórców gier komputerowych na świecie. Aktualną wartość giełdową spółki szacuje się na ok. 18,5 mld zł.

d3891e9

Podziel się opinią

Share

d3891e9

d3891e9
Więcej tematów