To będzie przełom w rozmowach PO i PiS?
Sztaby PO i PiS nie doszły do porozumienia w sprawie debat przedwyborczych. Rozmowy w tej sprawie toczyły się w sejmie. Ze strony PiS uczestniczyli w nich: poseł Adam Hofman i eurodeputowany Tomasz Poręba, a ze strony PO - eurodeputowany Jacek Protasiewicz i poseł Paweł Olszewski.
- Wymieniliśmy opinie, dopóki nie dojdziemy do porozumienia umówiliśmy się, że będziemy odmawiać komentarza - powiedział dziennikarzom rzecznik PiS Adam Hofman po spotkaniu szefów sztabów wyborczych PiS Tomasza Poręby i PO Jacka Protasiewicza. - Nie chodzi o to, aby debatować o debatach, tylko żeby do nich doszło - podkreślił Hofman.
Nie chciał powiedzieć czy wtorkowa rozmowa przedstawicieli PO i PiS dotyczyła tylko debat eksperckich, czy także debaty liderów obu partii Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. - Poinformujemy o ostatecznych ustaleniach - zadeklarował rzecznik PiS.
Poseł Olszewski powiedział po rozmowach, że w ciągu kilkunastu godzin powinna zapaść decyzja o formule debat. Jak podkreślił, PO nadal proponuje, by PiS zdecydował czy chce debat ekspertów czy kandydatów na ministrów. Olszewski dodał, że nie zawsze proponowani do debat eksperci Prawa i Sprawiedliwości byli kandydatami na przyszłych ministrów w ewentualnym rządzie tej partii. Ponadto - jak podkreślił poseł PO - gdy debatują eksperci, ich zapowiedzi nie są wiążące w takim stopniu jak te składane przez przyszłych ministrów. Olszewski dodał, że nie wyobraża sobie, by nie doszło do debaty Jarosław Kaczyński-Donald Tusk.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał w sobotę list do premiera Donalda Tuska, w którym zaproponował serię przedwyborczych debat, m.in. o rolnictwie i polityce zagranicznej.
Według propozycji PiS, między 11 a 18 września miałaby odbyć się debata na temat rolnictwa, w której partię Kaczyńskiego reprezentowałby europoseł PiS Janusz Wojciechowski; 18-21 września - debata o wojsku z udziałem b. szefa MSWiA Ludwika Dorna; 25 września - 2 października - debata o polityce zagranicznej z udziałem b. wiceministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego; po 2 października - debata o dialogu społecznym z udziałem b. szefa NSZZ "Solidarność" Janusza Śniadka, a także o gospodarce i finansach z udziałem członkini Rady Polityki Pieniężnej Zyty Gilowskiej.
Premier, szef PO Donald Tusk skierował w poniedziałek list do Jarosława Kaczyńskiego w sprawie debat wyborczych. - Z zadowoleniem przyjmuję pozytywną reakcję PiS na naszą propozycję przeprowadzenia merytorycznych debat - napisał Tusk w liście do prezesa PiS. Premier zadeklarował ponadto, że "w kwestii debat eksperckich sztab wyborczy PO jest gotowy do omówienia szczegółów".
Przeczytaj też: Wyborcy powinni płacić za oddanie głosu?