Trwa ładowanie...

To będą pierwsze takie zdjęcia Plutona. Sonda New Horizons zbliża się do planety

Wystartowała w kosmos niemal dziesięć lat temu, ale dopiero dziś rozpocznie najważniejszy etap swojej misji. Mowa o sondzie New Horizons, która przeleci w pobliżu Plutona. Z zakątków Układu Słonecznego na Ziemię wyśle najbardziej precyzyjne zdjęcia w historii.

Share
To będą pierwsze takie zdjęcia Plutona. Sonda New Horizons zbliża się do planety
Źródło: NASA-JHUAPL-SWRI
d3y4ltp

- Choć Plutona odkryto 85 lat temu, nasza wiedza o nim jest niewielka. Dzięki misji amerykańskiej sondy, w najbliższych dniach będziemy mogli powiedzieć o nim o wiele więcej - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. - Chodzi o geologię, morfologię czy skład atmosfery tego obiektu. Przybliżymy także wiedzę na temat jego czterech księżyców - do niedawna wiadomo było o istnieniu tylko jednego - dodaje.

W czasie wtorkowego przelotu, sonda nie skontaktuje się szybko z Ziemią. - Jej sygnał radiowy dociera na Ziemię dopiero po ponad czterech godzinach. Pierwsze zdjęcia dotrą do nas jutro - dodaje Wójcicki. Sonda New Horizons zrobi je z odległości 12 550 kilometrów od powierzchni Plutona. Do tej pory wysyłała z dalszej odległości fotografie północnej półkuli planety.

Przesłanie wszystkich zdjęć może zająć sondzie nawet rok. Po minięciu Plutona New Horizons będzie podążać w kierunku jego najbardziej znanego księżyca, Charona.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d3y4ltp

Podziel się opinią

Share
d3y4ltp
d3y4ltp
Więcej tematów