TNS Polska: PiS - 40 proc., PO - 17. proc., Nowoczesna i Kukiz'15 - po 9 proc.
• Wśród osób, które zadeklarowały udział w wyborach, na PiS zagłosowałoby 40 proc.
• Drugie miejsce zajęłaby PO z 17 proc. głosów
• Nowoczesna i Kukiz'15 mogą liczyć na poparcie po 9 proc. badanych
• Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego
Z sondażu TNS Polska wynika, że wśród osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, 40 proc. badanych zapowiedziało zamiar głosowania na Prawo i Sprawiedliwość. To wynik o 1 pkt proc. wyższy niż przed miesiącem.
Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska (17 proc.), dla której poparcie nie zmieniło w stosunku do sondażu z maja.
Platforma wciąż wyprzedza Nowoczesną Ryszarda Petru (9 proc.), poparcie dla której zmniejszyło się w porównaniu z poprzednim sondażem o 2 pkt procentowe.
Do Sejmu - według sondażu - dostałoby się jeszcze ugrupowanie Kukiz'15 z poparciem 9 proc. - czyli o 2 pkt procentowe wyższym niż przed miesiącem.
Progu wyborczego nie przekroczyłyby: Partia KORWiN, która w czerwcu uzyskała 4 proc. poparcia (wzrost o 2 pkt proc.) W przypadku SLD odnotowano poparcie na poziomie 3 proc. wskazań (spadek o 1 pkt proc.). PSL uzyskało 2 proc. poparcia (spadek o 2 pkt proc.), również Partia Razem uzyskała 2 proc. (bez zmian) a Twój Ruch - 1 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).
Spośród osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 13 proc. badanych nie było zdecydowanych, komu przekazaliby swoje poparcie.
Jedna czwarta badanych (26 proc.) zdecydowanie, a 34 proc. z wahaniem potwierdziło gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę. Wśród pozostałych - 15 proc. osób mówiło, że raczej by nie poszli, 18 proc., że na pewno by nie poszli na głosowanie, a 7 proc. wahało się czy iść, czy nie iść do głosowania.
W porównaniu z badaniem sprzed miesiąca, o 1 punkt procentowy wzrósł odsetek osób zdecydowanie potwierdzających zamiar wzięcia udziału w wyborach, jak również tych respondentów, którzy mówią, że raczej pójdą głosować.
TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 3–8 czerwca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 994 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. Preferencje partyjne zbadano wśród 598 osób, które zdecydowanie lub raczej wyraziły zamiar uczestniczenia w wyborach.