Trwa ładowanie...
d2habi3

TNS OBOP: połowa Polaków pochodzi od małpy, co trzeciego stworzył Bóg

Ponad połowa Polaków (53%) uważa, że człowiek jest wynikiem długotrwałej ewolucji, niespełna jedna trzecia (30%) wierzy, że został stworzony od razu w obecnej postaci - wynika z sondażu TNS OBOP.

Share
d2habi3

Spośród respondentów uznających ewolucję, a nie kreację, niemal połowa (47%) sądzi, że człowiek pochodzi od małpy. Prawie tyle samo (45%) uważa, że człowiek i małpa pochodzą od jakichś wspólnych przodków.

Wyniki sondażu wskazują, że poglądy badanych zależą od ich wieku, wykształcenia i religijności.

Wraz z wiekiem respondentów maleje ich uznanie dla ewolucji, a rośnie dla kreacji. Wśród ludzi w wieku 20-29 lat za ewolucją jest niemal trzy czwarte (71%) badanych, a za kreacją - jedna piąta (19%). Natomiast wśród ludzi mających co najmniej 60 lat zwolenników każdej z koncepcji jest niemal tyle samo - po około 40%.

d2habi3

Jeśli chodzi o wykształcenie, to wraz z nim wyraźnie rośnie poparcie dla ewolucji, a maleje dla kreacji. Badani z wykształceniem podstawowym tak samo często wierzą w ewolucję, jak i w kreację. Jednocześnie jedna czwarta ludzi z wyższym wykształceniem wierzy w stworzenie człowieka takim, jakim on obecnie jest.

Najsilniej na poglądach o pochodzeniu człowieka waży religijność - wynika z sondażu. W grupie niewierzących za ewolucją opowiada się 85%, a za kreacją - tylko 6%. W grupie wierzących i regularnie praktykujących proporcja ta wynosi 46% do 36%.

Okazało się, że 63% wszystkich badanych uważa, że naukę o biologicznym pochodzeniu człowieka i wiarę, że stworzył go Bóg, można pogodzić, zaś 23% sądzi, że to niemożliwe.

Jak wyjaśnia TNS OBOP, sondaż dotyczący poglądów Polaków na ewolucję i nauczania jej teorii w szkołach przeprowadzono w związku z wypowiedziami ministra edukacji Romana Giertycha. Kilka miesięcy temu podjął on temat miejsca teorii ewolucji człowieka w programach szkół państwowych. Minister i jego zastępca Mirosław Orzechowski zapowiedzieli, że teoria ewolucji będzie przedstawiana jako jedna z wielu koncepcji powstania człowieka, obok teorii kreacjonistycznej. Orzechowski uznał nawet, że teoria ewolucji jest kłamstwem i pomyłką.

Badanie przeprowadzono w dniach od 3 do 6 listopada 2006 r. Przeprowadzono je na losowej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku co najmniej 15 lat.

d2habi3

Podziel się opinią

Share
d2habi3
d2habi3
Więcej tematów