Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek niebawem. Pączkożercy już się szykują [BADANIA DLA WP.PL]

Wielkie pączkowe obżarstwo już za kilka dni. To święto łasuchów, przypadające na ostatni czwartek przed środą popielcową, w tym roku będzie obchodzone 24 lutego. Niewielu Polaków trwa w postanowieniu, że nie tkną pączka, ale plany zakupów w tym roku są minimalizowane - głównie z powodu drożyzny.

Tradycja zobowiązuje. W tłusty czwartek trzeba zjeść choć jednego pączka Tradycja zobowiązuje. W tłusty czwartek trzeba zjeść choć jednego pączka Źródło: NurPhoto via Getty Images, fot: NurPhoto
d41k8lp
d41k8lp

Tłusty czwartek to tradycja wywodząca się z czasów pogańskich, ale ma związek z kalendarzem chrześcijańskim. Ostatni tydzień przed Wielkim Postem to czas, w którym okazji do świętowania jest sporo. Zaczyna się właśnie od tłustego czwartku, kiedy wręcz trzeba się przejeść, korzystając z ostatków, czyli zakończenia karnawału.

Badanie Panelu Ariadna
Badanie Panelu Ariadna

To historyczny mięsopust, obchodzony przez wiele pokoleń naszych przodków. Dawniej - zgodnie z włoską nazwą carnevale ("pożegnanie mięsa") - chodziło o ucztowanie bez umiaru. Bo nadchodził post, więc ludzi czekała perspektywa - aż do Wielkanocy - diety skromnej i bezmięsnej.

d41k8lp

Zanim trzeba będzie zaciskać pasa i odejmować sobie od ust jedzenie, trzeba poucztować, zjadając w czwartek masę pączków, w piątek, sobotę i niedzielę zabawić się na zapas, a we wtorek w dzień finałowy przed Popielcem, koniecznie raczyć się śledzikiem.

Badanie panelu Ariadna
Badanie panelu Ariadna

Z okazji zbliżającego się tłustego czwartku Polacy już robią plany. Dotyczą one słodkich zakupów i ilości spożytych pączków, których w tym dniu jest bez liku i bardzo trudno oprzeć się tej gratce. Wielu jest takich, którzy deklarują, że nie kupią ani jednego pączka. Większość - 25 proc. ma zamiar zaopatrzyć się w 2-3 sztuki kalorycznej przekąski.

Tłusty czwartek niebawem. Pączkożercy już się szykują [BADANIA DLA WP.PL]

Z badań, przeprowadzonych przez Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że większość Polaków powyżej 18 roku życia, mieszkających w miejscowościach różnej wielkości, poprzestanie na 2-3 pączkach. Skromny plan "zaliczenia" tradycji i spożycia jednego drożdżowego smakołyku ma 22 procent badanych. 10 procent pytanych nie skusi się nawet na jednego pączka, a 1 proc. chce naprawdę pójść na całość i spałaszować powyżej 20.

d41k8lp

Z badań wynika, że aż 59 proc. uczestników badań będzie kultywowało tradycję w takim samym wymiarze i kupi tyle samo pączków, co rok wcześniej. Jednocześnie 17 proc. deklaruje, że będzie się ograniczać. Głównym powodem zmiany przyzwyczajeń są "wysokie ceny i ogólna drożyzna", drugim co do wymiarów procentowych jest powód dietetyczny. Jeden pączek to przecież około 290 kalorii.

Relacje Diany z brytyjską rodziną królewską. Szczere zwierzenia w biografii ''królowej ludzkich serc''

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41k8lp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41k8lp
Więcej tematów