Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2021. Kiedy obchodzimy?

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami. To prawdziwe święto łasuchów, którzy prześcigają się w tym, ile zjedzą słodkości. To także dzień, który rozpoczyna ostatki.

Kiedy tłusty czwartek 2021Kiedy tłusty czwartek 2021Źródło: Pixabay
d3r7gn5
d3r7gn5

Kiedy tłusty czwartek 2021?

Tłusty czwartek tradycyjnie wypada zawsze w ostatni czwartek poprzedzający Środę Popielcową. W tym roku jest to 11 lutego. To ostatnie dni przed Wielkim Postem. Środa Popielcowa to tradycyjny początek Wielkiego Postu. W tym roku przypada ona na 17 lutego. Dla katolików to czas przygotowania do świąt wielkanocnych.

Tłusty czwartek tradycja

Historia tłustego czwartku sięga średniowiecza. Wtedy to przed nadejściem Wielkiego Postu niezbędne było opróżnienie spiżarni z cukru, owoców i tłuszczu. W innym przypadku podczas postnego okresu produkty te zmarnowałyby się i trzeba je było zużyć.

Stąd właśnie powstało święto zwane dziś tłustym czwartkiem. W średniowieczu pojawiły się pierwsze pączki, które jednak nie przypominały te, jakie znamy obecnie. Robione były z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Wszystko z obawy przed stratą świeżości przez te produkty.

d3r7gn5

Ostatki 2021

Tłusty czwartek to tradycyjnie początek ostatków. To czas kończący karnawał. Zwyczajowo mianem ostatków określa się też ostatni dzień okresu karnawałowego, który w 2021 roku wypada 16 lutego. Inna nazwa tego dnia to popularny śledzik.

Tłusty czwartek – choć w innej postaci – znany był już w średniowieczu. Tuż przed wielkim postem ze spiżarni znikały cukry, tłuszcze i owoce, by nie straciły świeżości w postnym okresie. Wypiekano z nich m.in. pączki nadziewane słoniną.

Jest decyzja ws. szczepień nauczycieli. Michał Dworczyk ujawnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3r7gn5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r7gn5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj