Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2020 i Środa Popielcowa. Już niedługo pączki opanują Polskę. Kiedy są ostatki?

Już niedługo pączkami znowu będą się zajadać wszyscy Polacy. Kiedy w tym roku jest tłusty czwartek, a także zaczną się ostatki? Słodkie objadanie się tuż, tuż.

Tłusty czwartek 2020 i Środa Popielcowa. Już niedługo pączki opanują Polskę. Kiedy są ostatki?Źródło: 123RF
d107rn9
d107rn9

Kiedy tłusty czwartek 2020 i Środa Popielcowa?

Tłusty czwartek co roku wypada w inny dzień, a to dlatego, że przypada on na ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Ostatni tydzień karnawału z kolei poprzedza Środę Popielcową.

Tłusty czwartek w 2020 roku przypada na dzień 20 lutego, czyli o osiem dni wcześniej niż rok temu. Z kolei w 2021 roku odbędzie się 11 lutego. Środa Popielcowa 2020 będzie miała miejsce 26 lutego.

Tradycję tłustego czwartku wszyscy doskonale znają. Tego dnia można się objadać bez skrępowania i ograniczeń. W Polsce wówczas popularne są pączki oraz faworki, które cukiernie sprzedają w ogromnych ilościach. Wtedy nikt nie przejmuje się nadmiarem kalorii.

d107rn9

Kiedy ostatki 2020?

Tłusty czwartek to również początek ostatków. W wielu regionach za ostatki uważa się ostatni dzień karnawału (inaczej śledzik). Tak naprawdę mianem tym określa się ostatnie dni karnawału. Ostatki 2020 rozpoczną się 20 lutego i zakończą 25 lutego.

Skąd wziął się tłusty czwartek?

Dla wielu może to być zaskoczenie, ale tradycja ma korzenie w pogaństwie. Wówczas w ten sposób świętowano nadejście wiosny, a ludzie zajadali się tłustymi potrawami, które popijali alkoholem. Wtedy też pojawiły się pączki, które były tworzone z ciasta chlebowego i nadziewano je słoniną.

d107rn9

W Polsce najpierw był combrowy czwartek. Wówczas kobiety zaczepiały mężczyzn na ulicy, każąc im tańczyć i oddawać część garderoby. Dopiero od XVI wieku w tradycji pojawiły się słodkie pączki, które jemy do dzisiaj.

Pamiętajcie, że już 20 lutego możecie pozwolić sobie na więcej słodkości niż na co dzień. Potem pewnie przyjdzie chwila refleksji z powodu przybranych kilogramów, ale będzie rok, by przygotować się na kolejne słodkie świętowanie ostatków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jak wybrać najlepsze pączki na tłusty czwartek 2020?

d107rn9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d107rn9
Więcej tematów