Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada w tym roku? Jaka jest geneza tego zwyczaju? Jak trafił do Polski?

Tłusty czwartek wypada już w tym tygodniu. Jest to specjalny dzień, w którym możemy, bez wyrzutów sumienia, zjeść więcej pączków i faworków niż zwykle. Sprawdź, jaka jest historia tego święta i jak trafiło ono do Polski.

Share
Tłusty czwartek 2019. Kiedy wypada w tym roku? Jaka jest geneza tego zwyczaju? Jak trafił do Polski?Źródło: East News
d1xwkyy

Tłusty czwartek 2019 – kiedy wypada w tym roku?

Na podstawie kalendarza chrześcijańskiego, tłusty czwartek wypada 52 dni przed Wielkanocą, w ostatni czwartek przed Wielkim Postem.

Tłusty czwartek będziemy obchodzić już w tym tygodniu, a dokładniej 28 lutego.

Tłusty czwartek 2019 – jaka jest geneza tego święta?

Zwyczaj tłustego czwartku narodził się jeszcze w czasach pogańskich, lecz różnił się od tego dzisiejszego. W starożytnym Rzymie świętowano w ten dzień koniec zimy i początek wiosny poprzez spożywanie tłustych pokarmów, w szczególności mięsa, a także dużej ilości wina.

d1xwkyy

W okresie średniowiecza zwyczaj ten był kultywowany przez Chrześcijan. Tłusty czwartek wyznacza początek ostatniego tygodnia karnawału oraz rozpoczyna czas wielkiego postu.

W XVI wieku w Polsce tradycja jedzenia tłustego mięsa została zastąpiona spożywaniem słodkich pączków. Tamtejsze słodkie wyroby wyglądały jednak inaczej niż te dzisiejsze. W ich wnętrzu znajdował się migdał lub orzeszek. Według legendy osoba, która trafiła na takiego pączka, miała się cieszyć ogromnym dostatkiem.

d1xwkyy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xwkyy
d1xwkyy
Więcej tematów