Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2019 - kiedy wypada tłusty czwartek i ostatki w 2019 roku? Kiedy Polacy zaczęli jeść pączki?

Tłusty czwartek 2019 już za dwa dni. 28 lutego rozpoczną się również ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału. Tańce, zabawy oraz imprezy potrwają do 6 marca, kiedy to wraz ze Środą Popielcową rozpocznie się Wielki Post.

Tłusty czwartek 2019 - kiedy wypada tłusty czwartek i ostatki w 2019 roku? Kiedy Polacy zaczęli jeść pączki?Źródło: iStock.com
d39y3wd
d39y3wd

Tłusty czwartek 2019 – kiedy wypada tłusty czwartek?

Tłusty czwartek, czyli jeden z ulubionych dni wszystkich łasuchów, w 2019 roku przypada 18 lutego. Data tłustego czwartku jest ruchoma. Święto to wypada zawsze w ostatni czwartek poprzedzający rozpoczęcie Wielkiego Postu.

Tłusty czwartek 2019 – kiedy zaczynają się ostatki?

Zgodnie z polską tradycją tłusty czwartek rozpoczyna ostatki, czyli okres świętowania i zabawy przed rozpoczynającym się Wielkim Postem. Ostatki w 2019 roku rozpoczną się 28 lutego, a zakończą w Środę Popielcową, czyli 6 marca. Wtedy końca dobiegnie karnawał, a rozpocznie Wielki Post.

Tłusty czwartek 2019 – od kiedy Polacy jedzą pączki?

Tłusty czwartek w Polsce to wyjątkowe wydarzenie. Jego początków można doszukiwać się w średniowieczu. Wówczas na kilka dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu na dworach w całym kraju zjadano zapasy tłuszczu, cukru, a także owoców. Zwyczaj ten miał związek z nadejściem Wielkiego Postu, czyli okresu pokuty, podczas którego nie można było spożywać słodkości i owoców.

Pierwsze pączki pojawiały się właśnie na średniowiecznych stołach. Ich produkcja oraz smak znacząco różniły się od tego, który znamy współcześnie. Średniowieczne pączki, smażone na tłusty czwartek, robione były z ciasta chlebowego, a ich nadzieniem była słonina.

Słodkie pączki na polskich stołach zaczęły pojawiać się dopiero w XVI wieku. Wówczas na tłusty czwartek smażono pączki, których nadzieniem były np. migdały. Nie każda porcja zawierała orzech. Znalezienie go w pączku miało zwiastować szczęście w nadchodzącym roku.

d39y3wd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39y3wd
Więcej tematów