Trwa ładowanie...
d2tmixj

Tłusty czwartek 2019 - kiedy wypada tłusty czwartek i ostatki w 2019 roku? Kiedy Polacy zaczęli jeść pączki?

Tłusty czwartek 2019 już za dwa dni. 28 lutego rozpoczną się również ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału. Tańce, zabawy oraz imprezy potrwają do 6 marca, kiedy to wraz ze Środą Popielcową rozpocznie się Wielki Post.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tłusty czwartek już 28 lutego. Wtedy rozpoczną się także ostatki 2019.
Tłusty czwartek już 28 lutego. Wtedy rozpoczną się także ostatki 2019. (iStock.com)
d2tmixj

Tłusty czwartek 2019 – kiedy wypada tłusty czwartek?

Tłusty czwartek, czyli jeden z ulubionych dni wszystkich łasuchów, w 2019 roku przypada 18 lutego. Data tłustego czwartku jest ruchoma. Święto to wypada zawsze w ostatni czwartek poprzedzający rozpoczęcie Wielkiego Postu.

Tłusty czwartek 2019 – kiedy zaczynają się ostatki?

Zgodnie z polską tradycją tłusty czwartek rozpoczyna ostatki, czyli okres świętowania i zabawy przed rozpoczynającym się Wielkim Postem. Ostatki w 2019 roku rozpoczną się 28 lutego, a zakończą w Środę Popielcową, czyli 6 marca. Wtedy końca dobiegnie karnawał, a rozpocznie Wielki Post.

d2tmixj

Tłusty czwartek 2019 – od kiedy Polacy jedzą pączki?

Tłusty czwartek w Polsce to wyjątkowe wydarzenie. Jego początków można doszukiwać się w średniowieczu. Wówczas na kilka dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu na dworach w całym kraju zjadano zapasy tłuszczu, cukru, a także owoców. Zwyczaj ten miał związek z nadejściem Wielkiego Postu, czyli okresu pokuty, podczas którego nie można było spożywać słodkości i owoców.

Pierwsze pączki pojawiały się właśnie na średniowiecznych stołach. Ich produkcja oraz smak znacząco różniły się od tego, który znamy współcześnie. Średniowieczne pączki, smażone na tłusty czwartek, robione były z ciasta chlebowego, a ich nadzieniem była słonina.

Słodkie pączki na polskich stołach zaczęły pojawiać się dopiero w XVI wieku. Wówczas na tłusty czwartek smażono pączki, których nadzieniem były np. migdały. Nie każda porcja zawierała orzech. Znalezienie go w pączku miało zwiastować szczęście w nadchodzącym roku.

d2tmixj

Podziel się opinią

Share

d2tmixj

d2tmixj
Więcej tematów