Qaqwqwrqw

Tłusty czwartek 2019 - kiedy obchodzimy tłusty czwartek i ostatki w 2019 roku? Skąd pochodzi tradycja jedzenia pączków?

Tłusty czwartek odbędzie się za nieco ponad 2 tygodnie. Ostatki, zwane również zapustami przypadają na ostatni tydzień karnawału. Zabawa nie ma wtedy końca, a zaraz po niej przychodzi czas na refleksję podczas Środy Popielcowej i Wielkiego Postu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tłusty czwartek odbędzie się 28 lutego. Wtedy rozpoczną się również ostatki.
Tłusty czwartek odbędzie się 28 lutego. Wtedy rozpoczną się również ostatki. (Domena publiczna, Fot: pixaby)
Qaqwqwrqw

Tłusty czwartek 2019 – kiedy będzie tłusty czwartek?

Tłusty czwartek to pierwszy dzień ostatków. Jest to święto ruchome. Jego data jest uzależniona od tego, na kiedy przypada Wielkanoc. Tłusty czwartek wypada zawsze w ostatni czwartek poprzedzający rozpoczęcie Wielkiego Postu. W tym roku będzie to 28 lutego. W 2020 roku tłusty czwartek odbędzie się 20 lutego.

Tłusty czwartek rozpocznie ostatki

Qaqwqwrqw

Tłusty czwartek w polskiej tradycji jest pierwszym dniem ostatków. Ostatki, zwane również zapustami, to ostatnie dni karnawału. Ostatni dzień ostatków, zwany również śledzikiem, przypada na wtorek 5 marca. Dzień później wypada Środa Popielcowa rozpoczynająca okres Wielkiego Postu.

Tłusty czwartek 2019 – skąd wzięła się tradycja jedzenia pączków?

Tłusty czwartek wywodzi się ze święta pogańskiego. W Starożytnym Rzymie podczas wielkich uczt obchodzono odejście zimy i nadejście wiosny. Jednak polski tłusty czwartek korzeniami sięga średniowiecza. Na kilka dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, czyli okresu pokuty i wyrzeczeń, konieczne było opróżnienie spichlerzy ze wszelkich produktów mogących kusić w okresie postu. Zjadano wówczas mięsa, cukier oraz owoce. Właśnie wtedy na stołach pojawiały się pierwsze pączki. Przyrządzało się je z ciasta chlebowego, a nadzieniem była słonina.

Pierwsze słodkie pączki na tłusty czwartek pojawiły się dopiero około XVI wieku. Jednak ten produkt również różnił się od pączków, które znamy obecnie. XVI-wieczne pączki nie zawierały nadzienia. Do ich wnętrza wkładano np. migdały. Ponieważ nie każdy przysmak zawierał orzech, uważano, że osoba, która w swojej porcji znajdzie "niespodziankę", będzie miała w życiu szczęście.

Qaqwqwrqw
Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw