Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2019 - kiedy obchodzimy tłusty czwartek i ostatki w 2019 roku? Skąd pochodzi tradycja jedzenia pączków?

Tłusty czwartek odbędzie się za nieco ponad 2 tygodnie. Ostatki, zwane również zapustami przypadają na ostatni tydzień karnawału. Zabawa nie ma wtedy końca, a zaraz po niej przychodzi czas na refleksję podczas Środy Popielcowej i Wielkiego Postu.

Tłusty czwartek 2019 - kiedy obchodzimy tłusty czwartek i ostatki w 2019 roku? Skąd pochodzi tradycja jedzenia pączków?Źródło: Domena publiczna, fot: pixaby
d3nexc2
d3nexc2

Tłusty czwartek 2019 – kiedy będzie tłusty czwartek?

Tłusty czwartek to pierwszy dzień ostatków. Jest to święto ruchome. Jego data jest uzależniona od tego, na kiedy przypada Wielkanoc. Tłusty czwartek wypada zawsze w ostatni czwartek poprzedzający rozpoczęcie Wielkiego Postu. W tym roku będzie to 28 lutego. W 2020 roku tłusty czwartek odbędzie się 20 lutego.

Tłusty czwartek rozpocznie ostatki

Tłusty czwartek w polskiej tradycji jest pierwszym dniem ostatków. Ostatki, zwane również zapustami, to ostatnie dni karnawału. Ostatni dzień ostatków, zwany również śledzikiem, przypada na wtorek 5 marca. Dzień później wypada Środa Popielcowa rozpoczynająca okres Wielkiego Postu.

Tłusty czwartek 2019 – skąd wzięła się tradycja jedzenia pączków?

Tłusty czwartek wywodzi się ze święta pogańskiego. W Starożytnym Rzymie podczas wielkich uczt obchodzono odejście zimy i nadejście wiosny. Jednak polski tłusty czwartek korzeniami sięga średniowiecza. Na kilka dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, czyli okresu pokuty i wyrzeczeń, konieczne było opróżnienie spichlerzy ze wszelkich produktów mogących kusić w okresie postu. Zjadano wówczas mięsa, cukier oraz owoce. Właśnie wtedy na stołach pojawiały się pierwsze pączki. Przyrządzało się je z ciasta chlebowego, a nadzieniem była słonina.

Pierwsze słodkie pączki na tłusty czwartek pojawiły się dopiero około XVI wieku. Jednak ten produkt również różnił się od pączków, które znamy obecnie. XVI-wieczne pączki nie zawierały nadzienia. Do ich wnętrza wkładano np. migdały. Ponieważ nie każdy przysmak zawierał orzech, uważano, że osoba, która w swojej porcji znajdzie "niespodziankę", będzie miała w życiu szczęście.

d3nexc2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nexc2
Więcej tematów