Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2019. Kiedy obchodzimy? Od jak dawna jest w Polsce? Przedstawiamy historię tego zwyczaju

Za kilka dni nadejdzie tłusty czwartek. Podczas tego święta możemy sobie pozwolić na nieco więcej słodyczy niż zazwyczaj. Cukiernie szykują specjalne promocje na pączki i faworki. Przypominamy, kiedy w 2019 roku wypada tłusty czwartek oraz w jaki sposób ten zwyczaj dotarł do Polski.

Share
Tłusty czwartek 2019. Kiedy obchodzimy? Od jak dawna jest w Polsce? Przedstawiamy historię tego zwyczajuŹródło: 123RF
dlkfrxt

Tłusty czwartek 2019 – data

Tłusty czwartek w 2019 roku wypada dopiero 28 lutego, czyli dużo później niż w 2018 roku – w zeszłym roku obchodziliśmy go na początku miesiąca.

Tłusty czwartek przypada na ostatni czwartek przed Środą Popielcową. Rozpoczyna jednocześnie ostatni tydzień karnawału. Dni te są zależne od tego, kiedy będzie pierwsza wiosenna pełnia Księżyca.

Tłusty czwartek 2019 – historia zwyczaju

Tłusty czwartek znany też jest jako „zapusty”. Dawne ludy pogańskie świętowały wtedy koniec zimy i nadejście wiosny. Podczas wielkiej uczty goście zajadali się tłustymi potrawami, głównie z mięsa oraz pączkami ze słoniną. Podobnie jeden dzień w roku obchodzili starożytni Rzymianie i nazywali go „tłustym dniem”.

Początek tłustego czwartku w Polsce sięga XVI wieku. Wówczas pączki nie miały słodkiego nadzienia – w środku znajdował się orzech lub migdał. Osoba, która trafiła na takiego pączka, miała cieszyć się przez resztę życia dostatkiem i powodzeniem.

Obecnie najpopularniejszymi przysmakami na tłusty czwartek są pączki i faworki (znane też jako chrusty, chruściki).

dlkfrxt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlkfrxt
dlkfrxt
Więcej tematów