Trwa ładowanie...
d3852i0

Tłusty czwartek 2019. Kiedy obchodzimy? Od jak dawna jest w Polsce? Przedstawiamy historię tego zwyczaju

Za kilka dni nadejdzie tłusty czwartek. Podczas tego święta możemy sobie pozwolić na nieco więcej słodyczy niż zazwyczaj. Cukiernie szykują specjalne promocje na pączki i faworki. Przypominamy, kiedy w 2019 roku wypada tłusty czwartek oraz w jaki sposób ten zwyczaj dotarł do Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tłusty czwartek 2019. Kiedy obchodzimy? Od jak dawna jest w Polsce? Przedstawiamy historię zwyczaju
Tłusty czwartek 2019. Kiedy obchodzimy? Od jak dawna jest w Polsce? Przedstawiamy historię zwyczaju (123RF)
d3852i0

Tłusty czwartek 2019 – data

Tłusty czwartek w 2019 roku wypada dopiero 28 lutego, czyli dużo później niż w 2018 roku – w zeszłym roku obchodziliśmy go na początku miesiąca.

Tłusty czwartek przypada na ostatni czwartek przed Środą Popielcową. Rozpoczyna jednocześnie ostatni tydzień karnawału. Dni te są zależne od tego, kiedy będzie pierwsza wiosenna pełnia Księżyca.

d3852i0

Tłusty czwartek 2019 – historia zwyczaju

Tłusty czwartek znany też jest jako „zapusty”. Dawne ludy pogańskie świętowały wtedy koniec zimy i nadejście wiosny. Podczas wielkiej uczty goście zajadali się tłustymi potrawami, głównie z mięsa oraz pączkami ze słoniną. Podobnie jeden dzień w roku obchodzili starożytni Rzymianie i nazywali go „tłustym dniem”.

Początek tłustego czwartku w Polsce sięga XVI wieku. Wówczas pączki nie miały słodkiego nadzienia – w środku znajdował się orzech lub migdał. Osoba, która trafiła na takiego pączka, miała cieszyć się przez resztę życia dostatkiem i powodzeniem.

Obecnie najpopularniejszymi przysmakami na tłusty czwartek są pączki i faworki (znane też jako chrusty, chruściki).

d3852i0

Podziel się opinią

Share

d3852i0

d3852i0
Więcej tematów