Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

TK: przepisy o karaniu za uprawę konopi - konstytucyjne

Zgodne z konstytucją są przepisy dotyczące karania za uprawę konopi na własny użytek i ich posiadanie - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Skargę konstytucyjną w tej sprawie złożył mężczyzna skazany za takie przestępstwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
TK: przepisy o karaniu za uprawę konopi - konstytucyjne
(AFP, Fot: Pablo PORCIUNCULA)

- Wbrew twierdzeniom skarżącego negatywne skutki używania marihuany są bezsporne - mówił, uzasadniając orzeczenie sędzia TK Piotr Tuleja. Dodał, że ochrona prawa do prywatności i decydowania o samym sobie nie ma charakteru absolutnego, a wartościami, które przemawiają za karalnością w takich przypadkach, są zdrowie i porządek publiczny.

W 2011 r. policja znalazła u skarżącego uprawę konopi oraz susz ich ziela, czyli marihuanę. Sąd skazał go na więzienie w zawieszeniu.

Zgodnie z zaskarżonymi przepisami, "kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech". Taka sama kara grozi za posiadanie - wbrew przepisom ustawy - środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Oceniając te kary za "nadmiernie dolegliwe", skarżący wniósł o uznanie ich za sprzeczne z konstytucyjnymi zasadami prawa do prywatności, wolności sumienia i wyznania, prawa do ochrony zdrowia oraz zakazu nieludzkiego traktowania. Prokuratura Generalna i Sejm wnosiły o uznanie przepisu za konstytucyjny.

Zobacz również film: zajęcia z jogi dla entuzjastów marihuany

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów