Tir pełen podrobionych ciuchów
Funkcjonariusze Referatu Grupa Mobilna w Krośnie ujawnili próbę przywozu na terytorium Polski towarów z podrobionymi znakami towarowymi firmy "The Walt Disney Company".
W trakcie działań kontrolnych prowadzonych na terenie dawnego przejścia granicznego w Barwinku ukierunkowanych pod kątem legalności przywozu towarów na terytorium RP, funkcjonariusze Referatu Grupa Mobilna w Krośnie zatrzymali polski samochód ciężarowy z przyczepą, przewożący dla jednej z warszawskich firm wyroby tekstylne pochodzące z Turcji.
W wyniku podjętych czynności ujawniono w przewożonym transporcie 15 worków zawierających łącznie 3 366 bluzek damskich oraz dziecięcych ze znakami towarowymi, których właścicielem jest firma "The Walt Disney Company".
Większość ujawnionych zawierała wizerunki znanych postaci z kreskówki "Kubuś Puchatek" w tym głównie osiołka - Kłapouchego. Na części bluzek dziecięcych znalazły się wizerunki samochodzików ze znanego dzieciom filmu "The Cars".
Biorąc pod uwagę deklarowaną wartość ujawnionego towaru, a także kraj jego wysyłki, jako wielce prawdopodobne uznano, iż może on naruszać prawa dotyczące własności przemysłowej.
Podejrzenia celników zostały w pełni potwierdzone przez przedstawiciela firmy Disney na teren Polski, który na podstawie przesłanych materiałów w sposób nie budzący wątpliwości stwierdził, iż mamy do czynienia z naruszeniem praw własności przemysłowej tej właśnie firmy.
Zapowiedział jednocześnie niezwłoczne skierowanie stosownego wniosku o ściganie.
Należy stwierdzić, iż Służba Celna RP, poza ogólnie znaną funkcją fiskalną polegającą na poborze ceł i podatków, posiada w zakresie swego działania zwalczanie przestępczości tak w zakresie prawa karnego skarbowego, jak i w odniesieniu do wielu innych przepisów. Wśród nich należy wymienić ochronę własności przemysłowej, ochronę gatunków ginących objętych tzw. Konwencją Waszyngtońska (CITES), ochronę środowiska w zakresie obrotu odpadami, przepisy dotyczące legalności urządzania i prowadzenia gier hazardowych, kontrolę w zakresie przepisów związanych z transportem drogowym, zapobieganie narkomanii, legalność obrotu bronią i amunicją i wiele innych.
Obecna Służba Celna RP jest służbą nowoczesną i dobrze wyposażoną. Dzięki w dużej mierze środkom pozyskanym z funduszy Unii Europejskiej, jest służbą wyposażoną w najnowszy sprzęt wspomagający w realizacji stawianych jej zadań.
Obecne zatrzymanie towaru naruszającego przepisy prawa własności przemysłowej jest jednym z wielu dokonanych na przestrzenie ostatniego czasu. Należy podkreślić, iż funkcjonariusze Grupy Mobilnej w Krośnie od początku 2009 r. do chwili obecnej dokonali łącznie zatrzymania towarów będących podróbkami o wartości 2 129 893,00 zł. Wartość obecnie zatrzymanego to prawie 100 tys zł.
W sprawie będzie prowadzone postępowanie karne przez Izbę Celną w Przemyślu. Wprowadzanie do obrotu towarów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub też jej pozbawienia do lat dwóch. Niezależnie od sankcji karnej, osoby uczestniczące w takim procederze narażają się na wysokie koszty związane z roszczeniami podmiotów, których prawa zostały naruszone, te zaś mogą sięgać setek tysięcy złotych.
Polecamy wydanie internetowe "Nasze Miasta"
NaSygnale.pl: Ukradł, bo... drzwi były otwarte