ycipk-2t5kv1

Timmermans: unijne pieniądze tylko w zamian za przestrzeganie praworządności

Mocne słowa wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. - Wszystkie wydatki UE powinno się uzależnić od tego, czy każde państwo członkowskie stosuje się do reguł państwa prawa - stwierdził Frans Timmermans.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Frans Timmermans chciałby uzależnienia wypłaty środków z funduszy europejskich od przestrzegania praworządności przez państwo
Frans Timmermans chciałby uzależnienia wypłaty środków z funduszy europejskich od przestrzegania praworządności przez państwo (Getty Images, Fot: AFP/E.Dunand)
ycipk-2t5kv1

DW: Odpowiada Pan w Komisji Europejskiej m.in. za sprawy przestrzegania praworządności w państwach członkowskich. W tym charakterze odpowiada Pan także za procedurę sprawdzania praworządności w Polsce. Jak to wygląda na dziś?

Frans Timmermans: Jesteśmy nadal zaniepokojeni. Tydzień temu mówiłem o tym w Parlamencie Europejskim. Europarlament przyjął rezolucję, która właściwie idzie w tym samym kierunku. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni stanem państwa prawa i mamy nadzieję, że polski rząd nadal jest gotowy do tego, by prowadzić z nami dialog.

DW: A co sądzi Pan na temat pomysłów, by w przyszłości wypłaty środków z funduszy europejskich uzależnić od przestrzegania praworządności?

ycipk-2t5kv1

FT: Nie powinno to dotyczyć tylko funduszów. Wszystkie wydatki Unii Europejskiej powinno się uzależnić od tego, czy każde państwo członkowskie stosuje się do reguł państwa prawa.

DW: Czy to, co dzieje się w Polsce, jest porównywalne z wydarzeniami np. w Rumunii?

FT: Istnieją bardzo wielkie różnice między państwami członkowskimi, także między Polską a Rumunią. Widzimy jednak, że w tych obszarach polityki państwo prawa bardzo często znajduje się pod presją i nie jest to europejska droga.

ycipk-2t5kv1

Rozmawiał Bartosz Dudek

Frans Timmermans (ur. 1961), holenderski polityk i dyplomata, poseł socjaldemokracji do holenderskiego parlamentu, minister spraw zagranicznych w rządzie Marka Rutte (2012–2014), pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. stosunków międzyinstytucjonalnych, praworządności i karty praw podstawowych.

*Czytaj więcej na stronie "Deutsche Welle": *
Debata o Polsce w Strasburgu
Kraje Unii murem za Timmermansem

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2t5kv1

ycipk-2t5kv1
ycipk-2t5kv1