Świat"The Times": Londyn blokuje wprowadzenie unijnego zakazu szpiegowania

"The Times": Londyn blokuje wprowadzenie unijnego zakazu szpiegowania

Brytyjski "The Times" pisze o staraniach Niemiec mających na celu opracowanie porozumienia, które zabraniałoby krajom UE szpiegowania się nawzajem. Jednak Londyn ma te plany blokować - donosi gazeta.

17.01.2014 16:50

"The Times" odnotowuje, powołując się na niedawną publikację niemieckiej gazety "Sueddeutsche Zeitung", że w Berlinie odbyło się już w tej sprawie kilka rund tajnych rozmów, podczas których próbowano znaleźć formułę możliwą do zaakceptowania przez wszystkie kraje UE. Nie oczekuje się jednak, by Wielka Brytania i Francja zaakceptowały takie rozwiązanie.

Projekt przygotowanego przez Niemcy porozumienia zakłada, że w UE zabronione byłoby szpiegostwo polityczne i gospodarcze. Dopuszczalne byłyby tylko działania wywiadowcze służące uzgodnionym uprzednio celom, takim jak walka z terroryzmem czy z rozprzestrzenianiem broni masowej zagłady.

"The Times" odnotowuje, że Berlin zaczął pracować nad takim porozumieniem po rewelacjach Edwarda Snowdena, byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Zdaniem brytyjskiej gazety Londyn najwyraźniej bez entuzjazmu podchodzi do negocjacji w sprawie unijnego zakazu szpiegowania, "częściowo dlatego, że uważa takie rozwiązanie za niepraktyczne, a częściowo ze względu na ryzyko ograniczenia bezcennego dzielenia się informacjami wywiadowczymi między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi".

Według gazety "Sueddeutsche Zeitung", powołującej się na rzeczniczkę rządu Niemiec, kanclerz Merkel zażądała "uzgodnienia wspólnych standardów wywiadowczych" w UE i zleciła negocjacje w tej sprawie niemieckiemu wywiadowi (BND). Rozmowom przewodniczy zastępca szefa BND Guido Mueller.

Niemiecka gazeta odnotowała, że brytyjski wywiad elektroniczny GCHQ jest podejrzewany o przechwytywanie danych na wielką skalę także w Europie. Napisała też, że Francja "jest w świecie wywiadów tradycyjnie uważana za specjalistkę w zakresie planowego szpiegostwa gospodarczego, także w Europie".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)