Trwa ładowanie...

"The Jerusalem Post" pisze o dworcu w Makowie Mazowieckim. Stoi na miejscu żydowskiego cmentarza

- To okropne, że firma odmawia przejęcia odpowiedzialności za pomnik upamiętniający żydowski cmentarz – powiedział gazecie potomek Żydów z Makowa Mazowieckiego. Firma zarządzająca dworcem należy do izraelskiego przedsiębiorstwa.

Share
"The Jerusalem Post" pisze o dworcu w Makowie Mazowieckim. Stoi na miejscu żydowskiego cmentarza
Źródło: East News
d1785ne

"The Jerusalem Post" opisuje podróż do Makowa Mazowieckiego jednego z potomków makowskich Żydów Alana Abbeya. Kilka lat temu mężczyzna zauważył w Makowie Mazowieckim zniszczony pomnik przy dworcu autobusowym.

Nie jest tajemnicą, że przed II wojną światowym w miejscu dworca autobusowego znajdował się cmentarz żydowski. Od 1987 r. przypomina o tym pomnik zbudowany z płyt nagrobnych. O dawnym cmentarzu pisały też lokalne media. Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" informuje, że macewy wykorzystano do utwardzenia kilku ulic w Makowie Mazowieckim.

Jak podaje izraelska gazeta, w 2016 r. potomek makowskich Żydów skontaktował się z izraelskim właścicielem firmy zarządzającej dworcem. W odpowiedzi usłyszał, że izraelski Egged nie może zajmować się sprawami swoich spółek zależnych.

Zobacz także: Budka: Chciałbym żeby Tusk startował w wyborach

Do sprawy postanowił powrócić "The Jerusalem Post". Tym razem przedstawiciel firmy powiedział gazecie, że pomnik znajduje się na skraju dworca autobusowego jest dostępny dla zwiedzających.

d1785ne

Pomnikiem w złym stanie interesowały się lokalne władze, które starały się o grant na odnowienie pomnika. Cytowana przez jpost.com Małgorzata Karczewska z urzędu miejskiego w Makowie Mazowieckim przekazała, że ministerstwo kultury odrzuciło wniosek o wartości 76 tys. zł.

Potomek makowskich Żydów na łamach "Jerusalem Post" stwierdza, że dla firmy Egged nie powinno być to problemem. - To okropne, że odmawiają przyjęcia odpowiedzialności za pomnik. To nie jest wielka kwota w budżecie firmy – powiedział Alan Abbey.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d1785ne

Podziel się opinią

Share
d1785ne
d1785ne
Więcej tematów