Trwa ładowanie...

"The Guardian": Polacy nie chcą imigrantów, nazywają ich terrorystami

Polacy nie chcą imigrantów w swoim kraju, nie rozumieją ich i nie lubią ich - pisze w komentarzu redakcyjnym "The Guardian". Brytyjska gazeta uważa, że "pokolenie 'Solidarności' powinno okazać trochę solidarności" i przyjąć imigrantów z Afryki oraz Bliskiego Wschodu.

Share
"The Guardian": Polacy nie chcą imigrantów, nazywają ich terrorystami
Źródło: PAP/EPA
d3xn75q

Według "The Guardian" Polska nie jest gościnnym krajem dla imigrantów. W 2014 roku Urząd ds. Cudzoziemców udzielił ochrony zaledwie 732 uchodźcom, a odmówił aż 2 tys. Wśród przyjętych było 115 Syryjczyków, mimo że z powodu wojny domowej z tego kraju uciekło około 4 mln ludzi.

Jak podaje dziennik, z informacji komisarza ONZ ds. uchodźców wynika, że Polska zobowiązała się do przyjęcia tylko stu syryjskich uchodźców w latach 2016-20. - Ludzie po prostu nie chcą tutaj imigrantów - mówi w rozmowie z "The Guardian" osoba z otoczenia Platformy Obywatelskiej. - Polacy nie rozumieją ich i nie lubią ich. Uważają, że ich utrzymanie w naszym kraju jest bardzo drogie - twierdzi polityk. Według brytyjskiego dziennika, to popularny w naszym kraju punkt widzenia.

d3xn75q

- Nie chcemy tutaj terrorystów. Widzieliście co oni robią na Zachodzie - powiedział emeryt z Polski, na pytanie "The Guardian" ws. umieszczenia uchodźców na terenie Polski. Jednym z głównych zarzutów wobec uchodźców jest również to, że mogą oni zabrać Polakom miejsca pracy.

Polacy nie są mentalnie przygotowani na uchodźców

Według organizacji pozarządowych problemem jest mentalność Polaków. "Polska nigdy nie przeszła publicznej debaty o uchodźcach. Nikt nie próbował im wytłumaczyć, że jednym z obowiązków krajów Unii Europejskiej jest pomoc osobom prześladowanym" - twierdzą przedstawiciele organizacji. Dodają, że "w tej sprawie należałoby przeprowadzić wielką kampanię edukacyjną, bo Polacy nie są mentalnie przygotowani".

"The Guardian" zwraca uwagę, że problemem uchodźców nie są też zainteresowani politycy. W obliczu kampanii wyborczej do parlamentu nie chcą ryzykować, by nie stracić wyborców. "Nie chcą nawet kilkuset uchodźców, mimo że narzucona przez Unię Europejską liczba tysiąca ludzi to tylko garstka w porównaniu z 38 mln mieszkańców Polski" - czytamy w dzienniku.

Brytyjska gazeta zauważa, że w latach 90. Polsce zostało umorzone cześć długów oraz, że dostała ona miliardy euro od Unii Europejskiej. Dlatego teraz "pokolenie 'Solidarności' powinno okazać trochę solidarności".

d3xn75q

Podziel się opinią

Share
d3xn75q
d3xn75q
Więcej tematów