Trwa ładowanie...
d47e0gi
IAR

"The Economist": Zachód czeka długa konfrontacja z Putinem - ma przewagę

Konfrontacja z Rosją będzie długa i skomplikowana; Zachód musi się na to przygotować - taką opinię zamieszcza w najnowszym wydaniu tygodnik "The Economist".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin (AFP, Fot: Mikhail Klimentyev)
d47e0gi

Prezydent Putin ma przewagę nad Zachodem: nie ma sojuszników, nie musi negocjować; posiada za to nowoczesną armię, której chce używać - piszą autorzy analizy. W ich ocenie, nie jest on partnerem, tylko wrogiem. Stawką dla cynicznego prezydenta jest osobisty prestiż, do tego dochodzi obsesja na punkcie utraconego pod koniec zimnej wojny terytorium. Celem Putina jest najprawdopodobniej federalizacja Ukrainy i kontrolowanie wschodu tego kraju przez Moskwę; względnie utrzymanie tlącego się konfliktu.

Według tygodnika, Zachód powinien być gotowy na długą konfrontację: trzeba wprowadzić zakazy wizowe dla rosyjskich parlamentarzystów, służb specjalnych i rządu, zamrozić kapitał kleptokratów i wywrzeć presję na sektor energetyczny i obronny oraz bardziej uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Trzeba też pomóc Ukrainie - zarówno w negocjacjach, jak i finansowo. NATO mogłoby zmienić zdanie na temat nierozmieszczania wojsk w krajach bałtyckich - podkreśla "The Economist".

d47e0gi

Podziel się opinią

Share

d47e0gi

d47e0gi
Więcej tematów