Terroryści planowali zamach w Watykanie. Watykan uspokaja
Rozbita we Włoszech międzynarodowa komórka terrorystyczna powiązana z Al-Kaidą planowała atak samobójczy w Watykanie w 2010 roku - podali włoscy śledczy po aresztowaniu 18 osób. Watykan uważa te informacje za "bez znaczenia" i uspokaja.
24.04.2015 | aktual.: 24.04.2015 18:52
O hipotezie, według której grupa islamistów planowała zamach w Watykanie, poinformował prokurator z Cagliari na Sardynii, gdzie znajdował się sztab operacyjny terrorystów.
Według ustaleń śledczych wszelkie kroki terrorystów udaremniło przeszukanie domu jednego z nich w marcu 2010 roku w mieście Olbia na wyspie Sardynia. W trakcie rewizji znaleziono między innymi kartkę z tekstem "przysięgi męczennika", składanej przez kamikadze przed dokonaniem ataku.
Prokuratura twierdzi, że gdy pakistańscy terroryści przybyli do Rzymu z zamiarem dokonania samobójczego zamachu, niemal w tym samym czasie policja rozpoczęła ich poszukiwania i rewizję. Dlatego szefowie komórki nakazali domniemanym terrorystom samobójcom opuścić Wieczne Miasto.
Odnosząc się do informacji o zamiarach fundamentalistów, rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zwrócił uwagę na to, że dotyczą one 2010 roku. - A zatem dzisiaj są nieznaczące i nie budzą szczególnego zaniepokojenia - dodał.
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin stwierdził zaś: - Wszyscy jesteśmy narażeni i wszyscy się boimy, ale papież jest bardzo w tym wszystkim spokojny.
- Wystarczy popatrzeć, jak spotyka się z ludźmi, zachowując wielki spokój - zauważył kard. Parolin.
Policja podała, że jej jednostki do walki z terroryzmem przeprowadziły operację przeciwko komórce powiązanej z Al-Kaidą w siedmiu włoskich miastach.
W wydanym komunikacie wyjaśniono, że organizacja islamskich fundamentalistów inspirowała się działalnością Al-Kaidy i innych radykalnych formacji, planując zbrojną walkę z Zachodem i powstanie przeciwko obecnemu rządowi Pakistanu.
Według komunikatu wśród zatrzymanych są sprawcy krwawych zamachów terrorystycznych w tym kraju oraz członkowie organizacji, która ukrywała tam założyciela Al-Kaidy, Osamę bin Ladena, zabitego przez siły specjalne USA w 2011 roku. Powiązania z organizacją bin Ladena włoscy śledczy określili jako bezpośrednie.
Rozbita siatka zajmowała się również przerzutem docierających do Włoch afgańskich i pakistańskich imigrantów do innych krajów Europy. Zapewniano im np. fałszywe dokumenty stwierdzające, że w swoich krajach padali ofiarą prześladowań na tle etnicznym i religijnym.