Trwa ładowanie...
dxu6yp3

Terroryści będą ścigani na mocy rezolucji ONZ

Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła jednomyślnie w nocy z piątku na sobotę zaproponowaną przez USA rezolucję nakładającą na kraje obowiązek zamrożenia kont osób podejrzanych o terroryzm i ścigania grup pomagających im.

Share
dxu6yp3

Rezolucja w sposób istotny rozszerza rolę ONZ w globalnej wojnie z terroryzmem. Domaga się ona, by państwa odmawiały schronienia każdemu, kto ponosi odpowiedzialność za terroryzm lub popiera ataki terrorystyczne, jak też uznaje za przestępstwo finansowanie tego typu ataków.

Wiele postanowień dokumentu zawartych jest w traktatach, które wiele państw podpisało bądź zamierza podpisać. Ponieważ jednak rezolucja powołuje się na Rozdział 7 Karty Narodów Zjednoczonych, jej postanowienia są od zaraz obowiązujące dla wszystkich 189 państw członkowskich ONZ.

Uchwalony dokument nie przewiduje sankcji w razie łamania jej postanowień. Rada Bezpieczeństwa powoła natomiast komitet, złożony z przedstawicieli 15 państw wchodzących w skład Rady, którego zadaniem będzie nadzorowanie jej przestrzegania. (kar)

dxu6yp3

Podziel się opinią

Share
dxu6yp3
dxu6yp3
Więcej tematów