Temida poradzi za darmo
W związku z przypadającym 22 lutego Dniem
Ofiar Przestępstw sądy i prokuratury w całym kraju przez blisko
tydzień - od 23 do 27 lutego - bezpłatnie udzielają porad prawnych
i objaśniają pokrzywdzonym, jakie przysługują im prawa. Do akcji
przyłączyli się także adwokaci.
23.02.2004 | aktual.: 23.02.2004 15:14
W 2003 roku z pomocy prawnej udzielanej podczas tygodnia porad prawnych skorzystało prawie 2500 osób.
Do sądów, prokuratur, Okręgowych Rad Adwokackich i wybranych kancelarii mogą zgłaszać się ofiary wypadków drogowych, przemocy domowej, kradzieży, gwałtów i zastraszania. W sądach informacji udzielają kuratorzy sądowi, aplikanci kuratorscy, a w szczególnie zawiłych przypadkach również sędziowie.
"Adwokaci udzielają porad w siedzibach Okręgowych Rad Adwokackich (ORA) oraz w wybranych kancelariach na terenie całego kraju. Szczegółowe adresy można znaleźć w lokalnej prasie oraz w ORA" - powiedziała rzeczniczka Naczelnej Rady Adwokackiej Agnieszka Metelska.
"W stolicy porady i informacje o dyżurujących kancelariach można uzyskać w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej, Al.Ujazdowskie 49 w godzinach od 15 do 18" - wyjaśniła.
"W okręgu warszawskim informacje będą udzielane w budynkach Sądu Okręgowego w Al. Solidarności oraz Sądów Rejonowych przy ul. Kocjana i Ogrodowej, a także w Sądach Rejonowych w Nowym Dworze Mazowieckim, Grodzisku Mazowieckim, Legionowie, Pruszkowie, Wołominie i Otwocku" - powiedziała Monika Brzozowska z referatu prasowego Sądu Okręgowego w Warszawie.
12 lutego 2003 r. Sejm przyjął ustawę, w której ustanowił 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Z inicjatywą ustanowienia tego dnia zwróciło się do Senatu Forum na rzecz Ofiar Przestępstw. Senat uznał ten pomysł za cenny i wniósł do Sejmu projekt odpowiedniej ustawy. W opinii Senatu dzień ten ma służyć przypominaniu o sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.