Trwa ładowanie...

Telewizja NTV: turecka artyleria ostrzelała pozycje IS w Syrii. Erdogan: rozejm nie obejmuje całego terytorium

• W kierunku pozycji Państwa Islamskiego wystrzelono 50 pocisków artyleryjskich
• Według tureckiej stacji ostrzał to część działań koalicji kierowanej przez USA
• Prezydent Turcji: rozejm w Syrii obejmuje jedynie jedną trzecią kraju

Share
Telewizja NTV: turecka artyleria ostrzelała pozycje IS w Syrii. Erdogan: rozejm nie obejmuje całego terytorium
Źródło: AFP, fot: Bulent Kilic
d366es6

Turecka niezależna agencja Dogan podała późnym popołudniem, że ostrzał artyleryjski był wymierzony w pozycje Państwa Islamskiego (IS) na północ od Aleppo i objął "oddziały zbrojne IS, które nie przystąpiły do obowiązującego od soboty zawieszenia broni". "Wystrzelono łącznie od 50 do 60 pocisków" - zaznacza agencja.

Rozejm w Syrii, który wszedł w życie w nocy z piątku na sobotę, został uzgodniony przez Rosję i USA. Jest z niego wyłączone dżihadystyczne Państwo Islamskie oraz związany z Al-Kaidą Front al-Nusra, przeciw którym mają być kontynuowane ataki syryjskiej armii rządowej, rosyjskiego lotnictwa i dowodzonej przez USA koalicji.

Wspierany przez Arabię Saudyjską Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC), w którego skład wchodzą przedstawiciele prawie 100 ugrupowań rebelianckich w Syrii, poinformował, że syryjskie siły reżimowe już pierwszego dnia naruszyły rozejm 15 razy, naruszeń dopuściła się też Rosja, która jest sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, a także libański Hezbollah.

d366es6

Państwa należące do Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii (ISSG), pod przewodnictwem USA i Rosji, mają monitorować przestrzeganie rozejmu i szybko reagować na jego łamanie, używając siły, jeśli nie będzie innego wyjścia. Sytuację chciałaby też kontrolować Ankara.

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział podczas wizyty w Abidżanie, że uzgodniony w ubiegłym tygodniu rozejm w Syrii obejmuje jedynie jedną trzecią kraju. Wyraził nadzieję, że będzie on rozszerzony na całe syryjskie terytorium.

Na konferencji prasowej w Abidżanie Erdogan poinformował również, że w Syrii dochodzi do przypadków łamania obowiązujące od trzech dni rozejmu.

Tymczasem sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ocenił, że rozejm w Syrii "w zasadzie" się utrzymuje pomimo sporadycznych walk, które - jak ma nadzieję - wygasną.

d366es6

Rozejm w Syrii został uzgodniony przez Rosję i USA. Jest z niego wyłączone dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) oraz związany z Al-Kaidą Front al-Nusra, przeciw którym mają być kontynuowane ataki syryjskiej armii rządowej, rosyjskiego lotnictwa i dowodzonej przez USA koalicji.

Od początku rozejmu główne strony konfliktu oskarżają się wzajemnie o jego naruszanie. Syryjska opozycja w liście do Ban Ki Muna ostrzegła, że naruszania warunków rozejmu uniemożliwi powrót do negocjacji pokojowych pod egidą ONZ i doprowadzi do jego zerwania.

Erdogan przebywa obecnie z wizytą na Wybrzeżu Kości Słoniowej, które jest pierwszym etapem jego podróży po Afryce Zachodniej. Ma ona pomóc Turcji w pogłębieniu "partnerstwa strategicznego" z Afryką i rozwinąć kontakty ze Wspólnotą Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS).

Erdogan odwiedzi także Ghanę, Nigerię oraz Gwineę.

d366es6

Podziel się opinią

Share
d366es6
d366es6
Więcej tematów