Zełenski do przywódców UE. Ostrzega przed "historyczną katastrofą" [RELACJA NA ŻYWO]
Czwartek to 239. dzień rosyjskiej inwazji. - Mamy informacje, że rosyjscy terroryści zaminowali tamę i bloki elektrowni wodnej w Kachowce - poinformował przywódców 27 państw UE na szczycie w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tłumaczył, że wysadzenie tamy spowoduje nie tylko gigantyczną powódź, która dotknąć może setki tysięcy osób, ale uniemożliwi także chłodzenie reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. - To może być historyczna katastrofa - ocenił. Wezwał szefów państw UE do wysłania międzynarodowej misji obserwacyjnej do elektrowni w Kachowce. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- • Prezydent Ukrainy poinformował szefów państw UE, że Rosjanie zaminowali tamę i bloki elektrowni wodnej w Kachowce. Tłumaczył, że wysadzenie tamy spowoduje nie tylko gigantyczną powódź, która dotknąć może setki tysięcy osób, ale uniemożliwi także chłodzenie reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
- • Z najnowszych zdjęć satelitarnych białoruskiego lotnisku Ziabrauka wynika, że Rosjanie gromadzą tam sprzęt wojskowy, między innymi wyrzutnie rakiet S-300 i S-400. Według sztabu generalnego ukraińskiej armii rośnie ryzyko ataku z terenu Białorusi i wznowienia ataku na froncie północnym. Tym razem jednak celem Rosjan nie będzie stolica Kijowa, lecz szlaki dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Zachodu.
- • Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Dmitrij Polanski wezwał sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterresa do "powstrzymania się od nielegalnych śledztw". Rosyjskie ostrzeżenia związane są z informacjami, przekazywanymi na Zachodzie o użyciu irańskich dronów do ataków na miasta w Ukrainie.
- • - Rosja pod rządami Putina nie jest już wiarygodnym partnerem handlowym. Putin liczył na to, że zakręcając kurek z gazem, będzie nas szantażował. Ale i tam popełnił błąd (....). Razem przebrniemy przez zimę - mówił w czwartek w Bundestagu kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
- • Członkowie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej z Iranu są na okupowanym przez Rosję Krymie i szkolą siły Rosjan w użytkowaniu irańskich dronów - przekazuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną.
Sąd Miejski w Pradze uniewinnił w czwartek Rosjanina Aleksandra Franchettiego, którego prokuratura oskarżyła o udział w rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku. Wyrok nie jest prawomocny, a prokurator złożył od niego apelację.
W końcu rosyjska podłość poniesie klęskę. Robimy wszystko, aby uzyskać dla Ukrainy bardziej nowoczesne i skuteczne systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej - zapewnił w wieczornym wystąpieniu do Ukraińców prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Obiecał też, że nadejdzie taki dzień, kiedy władze będą mogły poinformować, że "nasze niebo jest chronione przed rosyjskimi rakietami, irańskimi dronami i innym złem".
UE i Wielka Brytania nałożyły sankcje na trzech generałow i producenta irańskich dronów, które Rosja wykorzytuje w Ukrainie. Osobami, na które nałożono sankcje są generał dywizji Mohammed Hossein Bagheri, szef sztabu generalnego sił zbrojnych, generał brygady Seyed Hojjatollah Qureishi, który negocjował umowę o przekazaniu Rosji irańskich dronów i generał brygady Saeed Aghajani, szef Irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji, który miał przebywać na okupowanych terenach Ukrainy, aby pokazywać rosyjskim wojskom, jak używać tych dronów. Wszyscy oni zostali objęci zakazem wjazdu do Wielkiej Brytanii oraz zamrożeniem aktywów na terenie tego kraju. Sankcje nałożono także na producenta użytych na Ukrainie dronów, firmę Shahed Aviation Industries, której aktywa zostały zamrożone.
Administracja prezydenta Joe Bidena analizuje sposoby utrudnienia Teheranowi sprzedaży dronów do Rosji i "nie koncentruje się" już na negocjacjach nuklearnych z Iranem. Waszyngton rozważa też nałożenie kolejnych sankcji na Teheran - poinformował Kirby.
Teheran jest teraz bezpośrednio zaangażowany w terenie, a także poprzez dostarczanie broni, która wpływa na infrastrukturę cywilną w Ukrainie, w rzeczywistości zabijając cywilów i niszcząc infrastrukturę cywilną w Ukrainie - oświadczył Kirby.
Zdaniem Zełenskiego ostrzeliwanie przez Rosję ukraińskiej infrastruktury energetycznej ma na celu nasilenie szantażu energetycznego wobecEuropy, a także sprowokowanie nowej fali migracji Ukraińców do UE.
Zełenski zaapelował też o kolejne sankcje wobec Rosji, jak również wobec Iranu. Zwrócił uwagę, że terytorium Białorusi jest wykorzystywane do wystrzeliwania rakiet na cele w Ukrainie, a to wymaga wprowadzenia sankcji na Mińsk.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał też przywódcom 27 państw UE, że jedna trzecia infrastruktury energetycznej Ukrainy została zniszczona przez bomby i drony. Aapelował o działania ze strony UE z uwagi na eskalację agresji ze strony Rosji. Wskazał, że Ukraina mierzy się z problemami z elektrycznością i ogrzewaniem oraz że potrzebne są dostawy z UE kolejnych systemów obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej.
Mychajło Podolak, doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, pisze na swoim profilu na Twitterze o "planie Surowikina (dowódcy rosyjskich wojsk w Ukrainie - przyp. red.) dotyczącym Elektrowni Wodnej w Kachowce". " 1) Zaminowanie zapory i transformatorów. 2) Przymusowa ewakuacja Ukraińców, przesiedlenie nielojalnej ludności do Rosji. 3) Zalanie terenu w celu powstrzymania kontrofensywy Ukrainy i zablokowania własnego odwrotu. Rosja szykuje katastrofę spowodowaną przez człowieka" - napisał Podolak.
Zdaniem Zełeńskiego konsekwencje takiego ataku terrorystycznego Rosjan na tamę i elektrownię wodną w Kachowce, będą tak olbrzymie, że zostaną one nazwane "historyczną katastrofą".
- Rosja robi to w celu zorganizowania kolejnej operacji pod fałszywą flagą - przeprowadzenia ataku terrorystycznego i obwiniania o to Ukrainę - stwierdził Zełenski.
- Wyrzucono stamtąd ukraińskich robotników - są tam tylko obywatele rosyjscy. Oni całkowicie kontrolują stację. Musimy działać natychmiast, aby Rosja nie miała możliwości realizacji tej katastrofy” - powiedział Zełenski i wezwał do wysłania międzynarodowej misji obserwacyjnej do elektrowni wodnej w Kachowce.
- Ten rosyjski atak terrorystyczny może pozostawić elektrownię atomową w Zaporożu bez wody do chłodzenia – woda dla ZNPP jest pobierana ze Zbiornika Kachowskiego - wyjaśniał prezydent Ukrainy.
Jak tłumaczył Zełenski, zbiornik elektrowni wodnej w Kachowce mieści około 18 milionów metrów sześciennych wody. - Jeśli rosyjscy terroryści wysadzą tę tamę, ponad 80 osiedli, w tym Chersoń, znajdzie się w strefie gwałtownej powodzi. Może to dotyczyć setek tysięcy ludzi - mówił prezydent Ukrainy cytowany przez serwis Ukraińska Prawda.
- Rosja świadomie tworzy podstawy do katastrofy na dużą skalę na południu Ukrainy. Mamy informacje, że rosyjscy terroryści zaminowali tamę i bloki elektrowni wodnej w Kachowce - stwierdził w przemówieniu na posiedzeniu Rady Europejskiej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wielka Brytania wprowadziła sankcje wobec irańskich osób fizycznych i prawnych odpowiedzialnych za zaopatrywanie Rosji w drony kamikaze wykorzystywane do bombardowania Ukrainy. Na liście znalazły się te same osoby i podmioty, które objęła sankcjami UE.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z kanadyjską telewizją CTV odniósł się do zarzutów, że to Ukraina odpowiedzialna jest za wybuch na moście Krymskim. - Z całą pewnością nie byliśmy w to zaangażowani, o ile wiem - oświadczył Zełenski.
Rosja wybrała politykę pustego krzesła - zauważyła na czwartkowym posiedzeniu Komitetu Praw Człowieka ONZ Kanadyjka Marcia V.J. Kran, nawiązując do faktu, że na sali zabrakło rosyjskiego przedstawiciela. Uczestnicy spotkania wyrazili poważne obawy co do sytuacji z prawami człowieka w Rosji.
Holenderski parlament opowiedział się w czwartek za propozycją utworzenia w Hadze specjalnego trybunału do ścigania rosyjskich przywódców wojskowych i politycznych za inwazję na Ukrainę - informuje Reuters. Członkowie parlamentu przytłaczającą większością głosów przyjęli wniosek wzywający rząd do "aktywnego zbadania" w Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych możliwości utworzenia specjalnego trybunału w celu postawienia przed nim osób odpowiedzialnych za agresję na Ukrainę.
Zakończono ekshumację ciał z największego zbiorowego grobu w wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Łymanie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała w czwartek ukraińska policja. Ekshumowano 146 ciał, w tym 111 cywilów i 35 wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy. Na miejscu trwa ekshumacja pojedynczych grobów - czytamy w komunikacie.
Łącznie na wyzwolonym terytorium północnej części obwodu donieckiego ekshumowano 166 ciał, w tym pięciorga dzieci.
Rusłan Puchow, rosyjski analityk wojskowy i dyrektor Centrum Analiz Strategii i Technologii w resorcie obrony przyznał na wizji, w jednym z rosyjskich programów telewizyjnych, że Rosja używa na Ukrainie irańskich dronów. Apelował do prowadzącyh program, by nie drążyli tego tematu. - Wszyscy wiemy, że są irańskie, ale władza się nie przyznaje - tłumaczył prowadzącym program Puchow, nie zdając sobie sprawy, że słyszą go widzowie. Dzień później Zapytano Puchowa o te słowa. Odparł, że ich nie pamięta. - Może powiedziałem, a może nie powiedziałem. Od czasu covidu mam problemy z mózgiem - stwierdził.
Ukraińskie siły obrony strąciły minionej doby 15 z 20 wystrzelonych przez armię Rosji irańskich dronów bojowych - poinformował w czwartek wieczorem sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. Jak czytamy w komunikacie, minionej doby siły rosyjskie przeprowadziły też trzy ataki rakietowe i 20 lotniczych, a także 10 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
Jeśli McCarthy, który głosował przeciw ostatniemu pakietowi pomocowemu dla Kijowa, obejmie stanowisko przewodniczącego Izby Reprezentantów, to będzie miał bardzo duży wpływ na decyzje o ewentualnym dalszym wsparciu finansowym dla Kijowa - wyjaśnia "The Hill". W przyszłym roku, gdy trzeba będzie podejmować decyzje o kolejnych transzach pomocy dla Ukrainy dwa obozy republikańskie oraz McCarthy i McConnell "znajdą się na kursie kolizyjnym" - ocenia waszyngtoński dziennik.
Wpływowy lider republikanów w Senacie Mitch McConnell, Liz Cheney i były wiceprezydent Mike Pence należą do tej tradycyjnej frakcji GOP, która uważa, że Stany Zjednoczone powinny postępować jak "globalny policjant" i nadal pomagać Ukraińcom - wyjaśnia w wywiadzie dla "The Hill" strateg republikanów Ford O'Connell.
Republikanów dzieli stosunek do pomocy dla Ukrainy: lider republikańskiej mniejszości w Kongresie Kevin McCarthy nie chce "wypisywać dla niej czeków in blanco", a tradycyjni republikanie, jak Liz Cheney, są oburzeni i mają zamiar nadal wspierać Kijów - pisze w czwartek "The Hill". McCarthy najprawdopodobniej zostanie przewodniczącym Izby Reprezentantów, jeśli republikanie wygrają wybory środka kadencji, które obędą się 8 listopada. Już teraz zapowiada "wyhamowanie dalszej pomocy dla Ukrainy", której - jego zdaniem - nie chce większość GOP, czyli Partii Republikańskiej.
Źródła: unian.ua, ukrinform.ua, pravda.com.ua, cnn.com, bbc.com, reuters.com, PAP, twitter.com, 24tv.ua
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski