Trwa ładowanie...

Tchórzewski: Nord Stream 2 to zagrożenie gospodarcze i polityczne. Ale jest alternatywa

Minister energii twierdzi, że budowa Nord Stream 2 uderzy w Ukrainę i Polskę. Zapowiada jednak, że gazociąg Baltic Pipe zwiększy polskie bezpieczeństwo energetyczne.

Share
Tchórzewski: Nord Stream 2 to zagrożenie gospodarcze i polityczne. Ale jest alternatywa
Źródło: PAP, Fot: Marcin Obara
deubzqm

- Nord Stream 2 to zagrożenie nie tylko gospodarcze, ale i polityczne. Daje możliwość odłączenia gazociągu ukraińskiego, a to daje Rosji możliwość dalszego podboju Ukrainy - podkreślił na antenie TVP Info.
Minister energii twierdzi jednak, że coraz więcej europejskich dostrzega zagrożenie jakie niesie za sobą budowa Gazociągu Północnego 2. Polityk twierdzi jednak, że "jest wątpliwe", by udało się zatrzymać jego budowę. Zdaniem Tchórzewskiego Unia Europejska ma narzędzia prawne, które pozwoliłyby na zaniechanie budowy Nord Stream 2, ale nie ma realnej siły, by do tego doprowadzić. Niemoc Europy ma wynikać głównie z postawy rządu Niemiec, który nie zamierza przeszkadzać w realizacji tego przedsięwzięcia.

Alternatywą wobec Nord Stream 2 ma być Baltic Pipe, który przez Danię i Bałtyk ma dostarczać norweski gaz do Polski. Szef resortu energii zapowiedział, że jego budowa ruszy pod koniec tego roku.

deubzqm

Zobacz także: "Kto nami rządzi?". Była posłanka PiS zdradza jak Szydło została premierem

Nowy gazociąg ma zostać oddany do użytku w 2022 roku. Właśnie wtedy dobiega końca polski kontrakt z Gazpromem.

- Jesteśmy w fazie przygotowań do budowy. Mamy komplet pozwoleń od urzędów niemieckich; czekamy na ostatnie pozwolenia z Danii i Szwecji. Ostateczna trasa Baltic Pipe zostanie ustalona wiosną tego roku - powiedział w rozmowie z wPolityce.pl pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Źródło: tvp.info/wpolityce.pl

deubzqm

Podziel się opinią

Share
deubzqm
deubzqm
Więcej tematów