Trwa ładowanie...

Tatry: TOPR ostrzega - czwarty stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) poinformowało, że w Tatrach występuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Odradza się jakiekolwiek próby wyjścia w góry.

Share
Tatry: TOPR ostrzega - czwarty stopień zagrożenia lawinowegoŹródło: East News
d2mow1x

Tatry: TOPR ogłosił czwarty stopień zagrożenia lawinowego

TOPR ogłosił czwarty stopień zagrożenia lawinowego ze względu na ostatnie obfite opady śniegu. W ciągu ostatniej doby spadło co najmniej kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

"Pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin" - czytamy w opisie czwartego stopnia zagrożenia lawinowego na stronie TOPR.

Ratownicy TOPR odradzają jakiekolwiek próby wyjścia w góry. "Warunki do wędrówek są zdecydowanie niekorzystne. Poruszanie się wymaga ekstremalnie dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski" - można przeczytać w oficjalnym komunikacie.

d2mow1x

Tatrzańscy ratownicy podkreślają, że bardzo duży wpływ na lawiny mają "niestabilne depozyty śniegu naniesionego przez wiatr w trakcie opadów lub nawianego z istniejącej pokrywy".

Tatry: TOPR zamyka szlaki turystyczne, złe warunki pogodowe

W Tatrach zamykane są szlaki turystyczne, m.in. ze Świnicy do Zawratu. Trasy są nieprzetarte i pod grubą warstwą śniegu. Droga do Morskiego Oka jest nieczynna dla transportu konnego, samochodowego i turystycznego.

Warunki pogodowe są bardzo niekorzystne - temperatura na Kasprowym Wierchu ma spaść do -16 stopni Celsjusza. Do tego mają być obfite opady śniegu i bardzo porywisty wiatr.

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego (najwyższy możliwy w Tatrach) ma obowiązywać dzisiaj przynajmniej do godziny 20:00. Są prognozy, że taki stan utrzyma się też jutro.

d2mow1x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mow1x
d2mow1x
Więcej tematów