Trwa ładowanie...
d155sm4

Tatry ponownie niebezpieczne: ogłoszono czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Zamknięto szlak na Morskie Oko

Tatry ponownie stały się bardzo niebezpieczne dla turystów. Nieustannie padający śnieg zmusił TOPR do wprowadzenie czwartego stopnia zagrożenia lawinowego, a tym samym do zamknięcia trasy prowadzącej do Morskiego Oka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tatry znów niebezpieczne. TOPR wprowadza czwarty stopień zagrożenia lawinowego i zamyka trasę cna Morskie Oko.
Tatry znów niebezpieczne. TOPR wprowadza czwarty stopień zagrożenia lawinowego i zamyka trasę cna Morskie Oko. (iStock.com)
d155sm4

Tatry sparaliżowane przez śnieg

Decyzja o wprowadzeniu czwartego stopnia zagrożenia lawinowego w Tatrach zapadła we wtorek późnym popołudniem. Podstawą do podwyższenia stopnia zagrożenia są ponownie intensywne opady śniegu. Warstwa świeżego puchu nie jest w stanie związać się z zalegającym już śniegiem, dlatego nawet najmniejszy ruch może spowodować teraz zejście lawiny. Do osuwania się mas śniegu dochodzi również samoczynnie i właśnie dlatego TOPR przestrzega przed udawaniem się na wędrówki w góry. Ratownicy zaznaczają, że szlaki są zasypane i nieprzetarte, w związku z czym orientacja w terenie jest bardzo mocno utrudniona.

Tatry – zamknięty szlak na Morskie Oko

Zawsze, kiedy Tatry stają się niebezpieczne, a stopień zagrożenia lawinowego wzrasta do czwartego, następuje zamknięcie szlaku na Morskie Oko. Taka decyzja spowodowana jest występowaniem stromych żlebów, z których w tym okresie lawiny schodzą samoczynnie. Na Morskie Oko nie można się dostać poprzez pieszą wędrówkę, jak również zaprzęgiem konnym oraz samochodem.

d155sm4

Tatry – prognoza pogody na najbliższe dni

Tatry jeszcze długo będą zasłane chmurami. W środę 16 stycznia prognozuje się opady śniegu na całej długości Tatr. Temperatura od -4 st. C na Kasprowym Wierchu, przez -2 st. C w Zakopanem, po 2 st. C w Dolinie Kościeliska. Pogoda powinna ulec niewielkiej poprawie w czwartek. Prognozy nie przewidują jutro opadów śniegu, a temperatura może sięgnąć niewiele powyżej zera.

d155sm4

Podziel się opinią

Share
d155sm4
d155sm4
Więcej tematów