Trwa ładowanie...
d2w2eu0

Tatry. Naczelnik TOPR: akcja na Giewoncie wyglądała dramatycznie

- To niezwykle tragiczne zdarzenie. W historii były podobne wypadki, ale liczba osób poszkodowanych i liczba osób, które zginęły podczas czwartkowej burzy, jest naprawdę przerażająca - powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tatry. Naczelnik TOPR Jan Krzysztof
Tatry. Naczelnik TOPR Jan Krzysztof (East News, Fot: Pawel Murzyn)
d2w2eu0

Przypomnijmy: podczas gwałtownej burzy w Tatrach zginęły co najmniej 4 osoby, w tym dwoje dzieci. Ponad 100 osób zostało rannych, wiele osób w ciężkim stanie przetransportowano do szpitali w Zakopanem, Nowym Targu, Krakowie, Limanowej i innych.

Do najgroźniejszego wyładowania doszło w rejonie Giewontu. W samym rejonie góry znajdowała się grupa ok. 20 turystów, w których uderzył piorun. Ratownicy TOP przypuszczają, że uderzenie nastąpiło bezpośrednio w krzyż stojący na szczycie.

- Część osób była tam rażona na pewno bezpośrednio, bo informacje były, że po uderzeniu pioruna ludzie spadali wręcz na stronę południową Giewontu. To rażenie poszło po łańcuchach ubezpieczających wejście na kopułę uderzając wszystkich po kolei - przyznał naczelnik TOPR. - Wyglądało to dramatycznie. Kilkadziesiąt osób leżało tam. Musiał być po kolei identyfikowany ich stan zdrowia – dodał Jan Krzysztof.

d2w2eu0

Tatry. Tragedie na szlakach

Niebezpiecznie było także w Kościelisku. Na Blachówce piorun uderzył w drzewo. Piorun miał razić również turystów znajdujących się na Hali Kondratowej.

Na Słowacji zginął także czeski turysta. Mężczyzna, rażony piorunem, spadł w przepaść. Partnerka, z którą razem wędrował po górach, została przetransportowana do szpitala. W zachodniej części Tatr również trwa akcja ratunkowa. W niebo wzbiły się śmigłowce słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego.

d2w2eu0

Tatry. W piątek żałoba w Zakopanem

W piątek w stolicy Tatr zostanie wprowadzona żałoba. W tym dniu miał odbyć się koncert finału wieńczący 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Organizatorzy zdecydowali się, że nie odbędzie się.

- Obecnie planujemy organizację piątkowego zakończenia festiwalu, gdzie będziemy chcieli rozdać trofea dla najlepszych grup. Będziemy chcieli też uczcić ofiary tragicznej burzy w Tatrach - zapowiedział włodarz Zakopanego.

d2w2eu0

Dorula dodał, że "miasto solidaryzuje się nie tylko z poszkodowanymi ale także ze wszystkimi, którzy uczestniczą w akcji ratunkowej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Kontrowersyjne zdjęcie z Ryszardem Czarneckim. Michał Dworczyk komentuje

d2w2eu0

Podziel się opinią

Share

d2w2eu0

d2w2eu0
Więcej tematów