Trwa ładowanie...
zima

Tatry: intensywne opady śniegu i zagrożenie lawinowe. Turyści utknęli w schroniskach

Zima w pełni. W Tatrach intensywnie pada śnieg, górskie szlaki są zasypane. TOPR ogłosił pogotowie lawinowe czwartego stopnia. To sprawiło, że w schroniskach utknęli turyści. Gospodarze tych obiektów zapewniają, że goście są w nich bezpieczni.

Share
Tatry: intensywne opady śniegu i zagrożenie lawinowe. Turyści utknęli w schroniskach
Źródło: PAP, Fot: Grzegorz Momot
d3ioyzh

O nieopuszczanie schronisk w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz nad Morskim Okiem, do czasu poprawienia się warunków w górach, zaapelowali do turystów ratownicy TOPR. "Szlaki dojściowe do tych schronisk w kilku miejscach przecinają miejsca, gdzie potencjalnie mogą zejść lawiny" - tłumaczył PAP dyżurny ratownik TOPR.

W schronisku PTTK na Morskim Oku jest obecnie 18 turystów. Szefowa obiektu Małgorzata Obertyńska zapewnia, że są bezpieczni. - Mamy spory zapas żywności i jest nam ciepło. Wszystko jest w porządku. Zagrożenie jest faktycznie poważne i traktujemy je serio - powiedziała PAP.

Zapasy żywności ma także, znajdujące się na wyłączonym z ruchu trustycznego szlaku, schronisko w Dolinie Roztoki. Przebywa w nim obecnie 12 turystów.

Jak wygląda sytuacja widać na zdjęciach zamieszczonych na profilu schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Pokrywa śniegu wynosi tam już półtora metra. Śnieg zasypał już nie tylko drzwi, tak jak w budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW PIB na Kasprowym Wierchu, ale także okna w niżej położonych pomieszczeniach.

Źródło: interia.pl

d3ioyzh

Podziel się opinią

Share
d3ioyzh
d3ioyzh
Więcej tematów