Trwa ładowanie...
d7wso5m

Tatry: drugi stopień zagrożenia lawinowego w górach

Tatry są nieprzyjazne dla wędrujących w wyższe partie gór. Drugi stopień zagrożenia lawinowego spowodowany jest głównie dużą ilością świeżego śniegu, który może się obsuwać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tatry - TOPR wprowadza drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Tatry - TOPR wprowadza drugi stopień zagrożenia lawinowego. (iStock.com)
d7wso5m

Tatry – ratownicy przestrzegają przed wyprawami

Tatry i Podhale zdążyły już przywitać zimę. Tylko minionej nocy spadło tam 20-30 cm śniegu. Na Kasprowym pokrywa śnieżna sięga już 50 cm. Mimo to sezon narciarski na razie się nie rozpoczął. Jak zaznaczają miejscowi jest to świeży śnieg, który nie zdążył jeszcze się dobrze osadzić i skleić z poprzednimi warstwami. Właśnie ze względu na tę niestabilność ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podjęli decyzję o wprowadzeniu drugiego stopnia zagrożenia lawinowego. Warunki, które potencjalni wędrujący mogą spotkać na szlakach mogą sprowadzić na nich niebezpieczeństwo. Ważnym argumentem było również to, że znaczna cześć ścieżek znajduje się pod warstwą śniegu i chodzenie nimi sprawia duże problemy.

Tatry - TOPR wprowadza drugi stopień zagrożenia lawinowego

W komunikacie o wprowadzeniu drugiego stopnia zagrożenia lawinowego wydanym przez TOPR czytamy, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

d7wso5m

Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Kluczowym problemem lawinowym jest ilość świeżego śniegu z ostatnich opadów oraz siła sklejenia warstwy świeżej z poprzednią warstwą - występuje ryzyko obsunięcia się warstw.

d7wso5m

Podziel się opinią

Share
d7wso5m
d7wso5m
Więcej tematów