Trwa ładowanie...

"Taśmy Kaczyńskiego". PiS może spać spokojnie. Sondaż

Zainteresowanie ujawnionymi niedawno "taśmami Kaczyńskiego" jest wśród wyborców umiarkowane - wynika z sondażu IBRiS. Widać jednak wyraźną różnicę między elektoratami PiS a PO.

"Taśmy Kaczyńskiego". PiS może spać spokojnie. SondażŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d4az4xz
d4az4xz

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej". Respondentom zadano pytanie, czy interesuje ich sprawa budowy dwóch wieżowców przez związaną z PiS spółkę Srebrna. Bardzo duże i duże zainteresowanie zadeklarowało 38 proc. badanych, średnie - 36 proc., nikłe - 18 proc., a brak zainteresowania - 8 proc.

"Wiele mówi porównanie zainteresowania sprawą dwóch elektoratów: PiS i PO" - podkreśla "Rzeczpospolita". Wyborcy partii rządzącej najczęściej wskazywali, że sprawa Srebrnej obchodzi ich "średnio" (44 proc.). Zaledwie 19 proc. z nich deklaruje wysokie zainteresowanie, a 37 proc. odpowiada, że interesuje się w stopniu znikomym lub żadnym.

"Co innego PO. Wyborcy tej partii aż w 69 proc. bardzo interesują się nagraniami prezesa, 25 proc. - średnio, a zaledwie 6 proc. deklaruje, że wcale. W tej grupie nie może być więc mowy o nieprzyjmowaniu do wiadomości argumentów 'Gazety Wyborczej'" - wskazuje "Rzeczpospolita".

- To jest takie zainteresowanie, jakiego należałoby się spodziewać. PiS może spać spokojnie, ale nie wolno mu sprawy lekceważyć. Sprawa Srebrnej budzi zainteresowanie zwolenników opozycji, więc można się domyślać, że w kampanii będzie łatwo zmobilizować ich do stawienia się przy urnach - komentuje w rozmowie z dziennikiem politolog, prof. Rafał Chwedoruk.

d4az4xz

Badani zostali także zapytani, czy opublikowane nagrania zmuszą Jarosława Kaczyńskiego do wycofania się z polityki. Zdecydowana większość (75 proc.) stwierdziła, że nie. Przeciwnego zdania jest zaledwie 10 proc.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-8 lutego metodą CATI na 1100-osobowej grupie respondentów.

Kolejny sondaż

To kolejny sondaż na temat "taśm Kaczyńskiego" na przestrzeni kilku dni. W niedawnym badaniu SW Research dla rp.pl Polacy byli pytani, czy osłabią one PiS. Badani byli w tej kwestii podzieleni.

Kilka dni wcześniej o opinię na temat taśm pytaliśmy w badaniu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski. 40 proc. badanych stwierdziło wtedy, że zaszkodzą one PiS-owi, odmiennego zdania było 34 proc. ankietowanych.

d4az4xz

Nieco inaczej widzieli to wyborcy PiS. 60 proc. z nich wyraziło przekonanie, że "taśmy Kaczyńskiego" nie zmniejszą poparcia dla partii, a tylko 21 proc. było przekonanych, że zapłaci ona utratą poparcia.

Zobacz także: „Obnażenie PiS i prezesa”. Hanna Gronkiewicz-Waltz o „taśmach Kaczyńskiego”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4az4xz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4az4xz
Więcej tematów