Trwa ładowanie...

"Taśmy Kaczyńskiego". Nowy sondaż

Czy "taśmy Kaczyńskiego" osłabią Prawo i Sprawiedliwość? Polacy są w tej kwestii podzieleni - wynika z w sondażu SW Research.

Share
"Taśmy Kaczyńskiego". Nowy sondaż
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d2emrq2

Badanie zostało przeprowadzone dla serwisu rp.pl. I tak, największa grupa respondentów (43 proc.) uważa, że "taśmy Kaczyńskiego" osłabią PiS, a co trzeci Polak (33 proc.) jest przeciwnego zdania. Opinii w tej sprawie nie ma blisko co czwarty badany (24 proc.).

Częściej na możliwość osłabienia PiS wskazują kobiety (43 proc.), badani do 24 lat (51 proc.), ankietowani o dochodzie netto powyżej 5000 zł (49 proc.) oraz badani z miast od 20 do 99 tys. mieszkańców (48 proc.).

rp.pl
Źródło: rp.pl

- Ostatnie działania służb wewnętrznych, polegające na aresztowaniu byłego asystenta ministra obrony narodowej i prezesów kilku spółek państwowych, ponadto ujawnienie pikanterii z życia osobistego parlamentarzysty Stefana Niesiołowskiego oraz trzymanie w obwodzie kilku innych drażliwych spraw z życia politycznego i publicznego, może w znaczący sposób zneutralizować utratę poparcia wyborczego na rzecz PiS - komentuje w rozmowie z rp.pl prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu.

d2emrq2

Jego zdaniem zaufanie do partii rządzącej straci niewielka - kilkuprocentowa - grupa wyborców, która "świadomie przekona się, że 'działania finansowe' prowadzone przez PiS nie różnią się w sposób znaczący od poprzednich formacji sprawujących władzę w kraju".

Badanie SW Research przeprowadzono w dniach 5-6 lutego 2019 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

WP też zbadała, co sądzą Polacy

Przypomnijmy, zaledwie kilka dni temu o to, co Polacy sądzą o taśmach, pytaliśmy w badaniu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski. 40 proc. badanych stwierdziło wtedy, że zaszkodzą one PiS-owi, odmiennego zdania było 34 proc. ankietowanych.

Nieco inaczej widzieli to wyborcy PiS. 60 proc. z nich wyraziło przekonanie, że "taśmy Kaczyńskiego" nie zmniejszą poparcia dla partii, a tylko 21 proc. było przekonanych, że zapłaci ona utratą poparcia.

d2emrq2

Sprawę "taśm Kaczyńskiego" nagłośniła "Gazeta Wyborcza". Usłyszeliśmy na nich jak prezes Jarosław Kaczyński rozmawia z austriackim biznesmenem o budowie dwóch wieżowców przez kojarzoną z PiS spółkę Srebrna.

Zobacz także: "Obnażenie PiS i prezesa". Hanna Gronkiewicz-Waltz o "taśmach Kaczyńskiego"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2emrq2

Podziel się opinią

Share
d2emrq2
d2emrq2
Więcej tematów