Trwa ładowanie...
d1on1gv

Tarnowo Podgórne. Nie będzie ulicy Zbigniewa Romaszewskiego. Sąd uchylił decyzję

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej zmienił nazwę ulicy 25 Stycznia w Tarnowie Podgórnym na ulicę Zbigniewa Romaszewskiego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił rozporządzenie wojewody.
Share
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił decyzję ws. nazwy ulicy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił decyzję ws. nazwy ulicyŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Łukasz Cynalewski
d1on1gv

Po wejściu w życie tzw. ustawy dekomunizacyjnej władze podpoznańskiego Tarnowa Podgórnego nie zmieniły nazwy ulicy 25 Stycznia. Zrobił to wojewoda wielkopolski argumentując za opinią IPN, że data "propaguje komunizm i Armię Czerwoną".

Natomiast wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka przekonywał, że nazwy nie zmieniono, bo dla mieszkańców jest to data zakończenia wojny. "Wtedy zakończył się okres ponoszenia ofiar życia z rąk niemieckiego okupanta przez mieszkańców Tarnowa Podgórnego” – cytuje wyborcza.pl fragment pisma wójta ws. nazwy ulicy.

Ostatecznie wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zdecydował, że ulica będzie nazywała się od imienia zmarłego w 2014 r. byłego działacza opozycji w PRL i senatora PiS Zbigniewa Romaszewskiego. Jednocześnie nie zgodził się na propozycję, aby ulica nosiła inną nazwę.

d1on1gv

Władze gminy odwołały się od zarządzenia wojewody. Jak podaje wyborcza.pl, w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił decyzję wojewody. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann może jeszcze odwołać się od decyzji sądu do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zobacz także: Transseksualista, „niemowa” i karateka. Przegląd najciekawszych kandydatur w wyborach samorządowych

To już kolejne podobne orzeczenie sądu administracyjnego. W maju Wojewódzki Sąd Administracyjny w Katowicach uchylił decyzję wojewody śląskiego o zmianie nazwy placu Szewczyka na Marii i Lecha Kaczyńskich. Również sąd w Gdańsku uchylił decyzję o zmianie nazwy ulicy Dąbrowszczaków na Lecha Kaczyńskiego.

d1on1gv

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d1on1gv

Podziel się opinią

Share
d1on1gv
d1on1gv
Więcej tematów