Tarnowo Podgórne. Nie będzie ulicy Zbigniewa Romaszewskiego. Sąd uchylił decyzję
Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej zmienił nazwę ulicy 25 Stycznia w Tarnowie Podgórnym na ulicę Zbigniewa Romaszewskiego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił rozporządzenie wojewody.
Po wejściu w życie tzw. ustawy dekomunizacyjnej władze podpoznańskiego Tarnowa Podgórnego nie zmieniły nazwy ulicy 25 Stycznia. Zrobił to wojewoda wielkopolski argumentując za opinią IPN, że data "propaguje komunizm i Armię Czerwoną".
Natomiast wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka przekonywał, że nazwy nie zmieniono, bo dla mieszkańców jest to data zakończenia wojny. "Wtedy zakończył się okres ponoszenia ofiar życia z rąk niemieckiego okupanta przez mieszkańców Tarnowa Podgórnego” – cytuje wyborcza.pl fragment pisma wójta ws. nazwy ulicy.
Ostatecznie wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zdecydował, że ulica będzie nazywała się od imienia zmarłego w 2014 r. byłego działacza opozycji w PRL i senatora PiS Zbigniewa Romaszewskiego. Jednocześnie nie zgodził się na propozycję, aby ulica nosiła inną nazwę.
Władze gminy odwołały się od zarządzenia wojewody. Jak podaje wyborcza.pl, w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił decyzję wojewody. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann może jeszcze odwołać się od decyzji sądu do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zobacz także: Transseksualista, „niemowa” i karateka. Przegląd najciekawszych kandydatur w wyborach samorządowych
To już kolejne podobne orzeczenie sądu administracyjnego. W maju Wojewódzki Sąd Administracyjny w Katowicach uchylił decyzję wojewody śląskiego o zmianie nazwy placu Szewczyka na Marii i Lecha Kaczyńskich. Również sąd w Gdańsku uchylił decyzję o zmianie nazwy ulicy Dąbrowszczaków na Lecha Kaczyńskiego.
_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_