Trwa ładowanie...

WSA w Gliwicach podjął decyzję. Pl. Wilhelma Szewczyka zostaje

Wygrana mieszkańców Katowic, którzy nie godzili się na to, by przemianować jeden z najważniejszych placów w ich mieście. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody śląskiego o zmianie nazwy pl. Szewczyka na Marii i Lecha Kaczyńskich.

WSA w Gliwicach podjął decyzję. Pl. Wilhelma Szewczyka zostajeŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d2v6pon
d2v6pon

Na mocy ustawy dekomunizacyjnej, 13 grudnia 2017 roku wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek wydał zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazwy placu Wilhelma Szewczyka na Marii i Lecha Kaczyńskich.

Zdaniem sędziego sprawozdawcy, kluczowa jest ocena, czy dana osoba jest symbolem ustroju komunistycznego, czy jedynie elementem funkcjonowania tego systemu. - Szewczyk symbolem komunizmu nie jest - stwierdzil sędzia.

To jeszcze nie jest koniec batali o nazwę placu. Pełnomocnik wojewody zapowiedział już wniesienie kasacji.

Decyzja o zmianie nazwy placu podyktowana była wytycznymi tzw. ustawy dekomunizacyjnej nakazującej zmianę nazw placów i ulic, których patronami są działacze komunistyczni z czasów PRL. Wilhelm Szewczyk został negatywnie zweryfikowany przez IPN i wpisany na listę patronów do zmiany.

Sprawa zmobilizowała część opinii publicznej w Katowicach, która wielokrotnie protestowała przeciwko zmianie nazwy tego placu. Petycję sprzeciwiającą się decyzji wojewody podpisało blisko 7 tys. osób. Do postępowania przed WSA przystąpiło też stowarzyszenie BoMiasto.

Pod koniec grudnia Rada Miejska Katowic zdecydowała o skierowaniu do WSA skargi na decyzję wojewody. Wpłynęła ona do sądu 31 stycznia. Wcześniej przeciwko zmianie nazwy protestował również prezydent miasta Marcin Krupa, argumentując, że sprawa nie została skonsultowana z mieszkańcami.

Źródło: dziennikzachodni.pl

d2v6pon
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v6pon
Więcej tematów