Trwa ładowanie...
d28hvlq

WSA w Gliwicach podjął decyzję. Pl. Wilhelma Szewczyka zostaje

Wygrana mieszkańców Katowic, którzy nie godzili się na to, by przemianować jeden z najważniejszych placów w ich mieście. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody śląskiego o zmianie nazwy pl. Szewczyka na Marii i Lecha Kaczyńskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plac Wilhelma Szewczyka w Katowicach zostaje. Jest decyzja WSA
Plac Wilhelma Szewczyka w Katowicach zostaje. Jest decyzja WSA (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
d28hvlq

Na mocy ustawy dekomunizacyjnej, 13 grudnia 2017 roku wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek wydał zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazwy placu Wilhelma Szewczyka na Marii i Lecha Kaczyńskich.

Zdaniem sędziego sprawozdawcy, kluczowa jest ocena, czy dana osoba jest symbolem ustroju komunistycznego, czy jedynie elementem funkcjonowania tego systemu. - Szewczyk symbolem komunizmu nie jest - stwierdzil sędzia.

To jeszcze nie jest koniec batali o nazwę placu. Pełnomocnik wojewody zapowiedział już wniesienie kasacji.

d28hvlq

Decyzja o zmianie nazwy placu podyktowana była wytycznymi tzw. ustawy dekomunizacyjnej nakazującej zmianę nazw placów i ulic, których patronami są działacze komunistyczni z czasów PRL. Wilhelm Szewczyk został negatywnie zweryfikowany przez IPN i wpisany na listę patronów do zmiany.

Sprawa zmobilizowała część opinii publicznej w Katowicach, która wielokrotnie protestowała przeciwko zmianie nazwy tego placu. Petycję sprzeciwiającą się decyzji wojewody podpisało blisko 7 tys. osób. Do postępowania przed WSA przystąpiło też stowarzyszenie BoMiasto.

Pod koniec grudnia Rada Miejska Katowic zdecydowała o skierowaniu do WSA skargi na decyzję wojewody. Wpłynęła ona do sądu 31 stycznia. Wcześniej przeciwko zmianie nazwy protestował również prezydent miasta Marcin Krupa, argumentując, że sprawa nie została skonsultowana z mieszkańcami.

Źródło: dziennikzachodni.pl

d28hvlq

Podziel się opinią

Share
d28hvlq
d28hvlq
Więcej tematów